Finalista Ligii Campionilor, zdrobită în Sala Traian

Oltchim Rm. Vâlcea – Lada Togliatti 35-36

Înfrântă de ETO Gyor în primul meci din grupă, chiar pe teren propriu, Lada Togliatti a vrut să arate cu totul altceva în Sala Traian, în confruntarea cu Oltchim. Rusoaicele au avut însă în faţă o echipă vâlceană extrem de motivată, care-a înţeles (după episodul „Nurnberg”) că nu mai trebuie să facă nici un cadou rivalelor din grupă. Aşa cum era de aşteptat, handbalistele din Togliatti n-au reuşit să ţină piept iureşului comandat de Gheorghe Tadici şi-au fost surclasate până la urmă fără drept de apel, la capătul unui meci care poate aduce, atunci când se va trage linie, calificarea echipei vâlcene în semifinalele Ligii Campionilor.

Doar în prima repriză şi-n debutul celei de-a doua au avut vâlcencele ceva emoţii. După minutul 37, jocul a curs însă doar într-o singură direcţie. Adversarele au găsit tot mai greu drumul spre gol, în timp ce de partea cealaltă, Oltchim-ul a marcat aproape la fiecare acţiune ofensivă. În aceste condiţii, scorul a urcat treptat şi astfel s-a ajuns la un moment dat la 11 goluri diferenţă în favoarea trupei pregătite de Gheorghe Tadici şi Seviştean Popa (35-24). În final, în tabăra noastră, a intervenit relaxarea, iar jucătoarele din Togliatti au înscris două goluri, insuficiente însă pentru a mai ştirbi din strălucirea victoriei vâlcene.

Patru goluri în plus la pauză

Începutul meciului a fost echilibrat, Lada a condus cu 2-1 în minutul 3, însă n-a fost decât un foc de paie. Vâlcencele s-au instalat rapid la conducerea partidei şi s-au distanţat. La 5-2, în minutul 8, tehnicianul echipei vizitatoare, Alexey Gumyanov, a cerut time-out, încercând astfel să redea încrederea elevelor sale pentru ca acestea să nu scape meciul din mână. N-a avut însă succes, asta pentru că Oltchim-ul a lovit din ce în ce mai năprasnic şi s-a detaşat la 6-3 (în minutul 9) şi 8-4 (în minutul 13). Cel mai mare handicap din prima repriză a fost consemnat în minutul 26 (14-9), după o lovitură de la 7 metri transformată de Adriana Olteanu. La 14-10, în minutul 27, a fost rândul lui Tadici să ceară timp de odihnă, pentru ca, în fine, Oltchim-ul să intre la pauză cu un avantaj de patru goluri (16-12).

Postnova – blocată, Lada – anihilată

Imediat după reluarea partidei, vâlcencele s-au deprins la 19-12 (în minutul 33), dar rusoaicele aveau să recupereze încet-încet din handicap. S-a ajuns astfel la 21-18, apoi la 23-20. Tadici a simţit pericolul pe care-l declanşa aproape la fiecare acţiune interul Liudmila Postnova, aşa că a cerut marcaj „om la om” pentru aceasta. Pe acest fond, apetitul ofensiv al trupei lui Gumyanov s-a diminuat, iar vâlcencele au profitat din plin de acest lucru. În plus, atunci când au reuşit să treacă de defensiva de fier a Oltchim-ului, rusoaicele s-au lovit de intervenţiile excelente ale Terezei Pâslaru, care-a suplinit-o cu brio pe titulara de drept Luminiţa Dinu. Portarul echipei noastre a închis pur şi simplu poarta la 22-18, având trei parade consecutive. Cea mai bună perioadă de joc, decisivă pentru rezultatul final, s-a întins între minutele 44 şi 49, atunci când vâlcencele au marcat de patru consecutiv fără a mai primi vreun gol, iar scorul a urcat astfel de la 25-21 la 29-21.
Pe final de joc, Tadici a trebuit să găsească o soluţie optimă pentru înlocuirea Adinei Meiroşu, care-a fost accidentată grav după golul de 29-21 înscris în minutul 49. Cea care avea să compenseze ieşirea de pe teren a Adinei Meiroşu a fost o altă tânără speranţă a handbalului românesc, Adriana Ţăcălie, care-a evoluat excelent până la final, atât în apărare, cât şi-n atac. În minutul 54, s-a reeditat rezultatul din meciul jucat între cele două echipe în septembrie 2007, la Supercupa Europei (31-23). Scor pe care vâlcencele aveau să-l şi depăşească, chiar şi fără principala marcatoare. S-a făcut 32-22 (în minutul 55) şi-n fine 35-24 (în minutul 59), cea mai mare diferenţă de scor consemnată în acest meci. Pentru a mulţumi publicul prezent în tribunele Sălii Traian, fetele lui Tadici au avut curajul să puncteze şi printr-o „aeriană”, Adriana Olteanu ridicând mingea pe semicerc pentru Valeria Beşe, care-a marcat spectaculos, în uralele suporterilor fideli. Cele două goluri primite de echipa vâlceană în ultimul minut de joc (ce au consfinţit rezultatul final: 35-26) l-au înfuriat pe Tadici, dar lecţia de handbal predată de elevele sale finalistei Ligii Campionilor din sezonul trecut merită evidenţiată odată în plus. Într-un fel, a fost şi o răzbunare a jucătoarelor de la Oltchim pentru eşecurile suferite în dauna Rusiei la nivel de naţională.
Pentru echipa vâlceană au înscris: Adina Meiroşu (8 goluri), Ionela Stanca (7), Ramona Maier (7), Valeria Beşe (6), Adriana Olteanu (4), Narcisa Lecuşanu (2) şi Adriana Ţăcălie (1). De partea cealaltă, cele mai multe goluri pentru Lada Togliatti au fost marcate de Postnova (6), Davydenko (5), Vinogradova (5), Mocealina (4) şi Klimova (2).

S-a jucat cu casa închisă

Preţul fixat pentru un bilet de intrare în Sala Traian la meciul cu Lada Togliatti (20 de lei) nu i-a împiedicat deloc pe vâlceni să urmărească pe viu acest duel. Deşi la vânzarea biletelor nu s-a mai produs aceeaşi aglomeraţie ca-n meciurile de anul trecut din Cupa Cupelor, sala a fost totuşi arhiplină. În afara celor 700 de abonamente acontate deja la începutul sezonului, au mai fost puse în vânzare alte 800 de bilete. În plus, clubul Oltchim s-a confruntat cu o cerere de bilete provenind şi din alte localităţi ale ţării. Oficialii vâlceni au ţinut cont de solicitările venite din partea unor suporteri din oraşe precum Bacău, Sibiu, Bucureşti, Craiova, Piteşti, pentru care s-a rezervat de asemenea un număr de bilete, în aşa fel încât şi aceştia să poată intra în Sala Traian. O adevărată bătaie pe bilete ar putea fi la returul cu ETO Gyor, în cazul în care acesta va mai avea vreo importanţă în lupta pentru calificare. Astfel, întâlnirea cu unguroaicele s-ar transforma într-o adevărată finală de Liga Campionilor pentru Oltchim.

Remarcatele meciului

Principalele jucătoare pe care s-au bazat antrenorii Gheorghe Tadici şi Seviştean Popa în a dezarma oastea rusă au fost Ionela Gâlcă, Ramona Maier, Adriana Olteanu, Valeria Beşe, Steluţa Luca, precum şi excepţionala Adina Meiroşu, folosite cu predilecţie în teren. Nici cele intrate pe parcursul partidei, adică Narcisa Lecuşanu, Adrian Ţăcălie sau Clara Vădineanu, nu s-a lăsat mai prejos, deşi ultima dintre acestea, şi-a atras furia lui Tadici în finalul primei reprize, atunci când Oltchim-ul a păţit-o la fel ca la Nurnberg, primind gol în ultimele secunde. De la rusoaice a excelat în mod deosebit Liudmila Postnova, lidera echipei din Togliatti, componentă de bază a naţionalei antrenate de Evgheni Trefilov, dublă campioană mondială, în 2005 şi 2007.

80 la sută procentaj la loviturile de la 7 metri

Oltchim a beneficiat pe durata celor 60 de minute de 10 lovituri de la 7 metri, acordate prompt de arbitrii polonezi Arkadiusz Solodko şi Leszek Solodko. Dintre acestea, cinci au fost transformate de Ramona Maier, iar alte trei de Adriana Olteanu, fiecare dintre aceste două jucătoare vâlcene irosind însă şi câte una. De partea cealaltă, Lada Togliatti n-a avut decât două oportunităţi de a înscris din 7 metri, ambele în repriza secundă, însă nici una dintre acestea nu a fost fructificată.

Lada, în nămeţi

Handbalistele din Togliatti au avut parte de multe peripeţii până ce au ajuns la Vâlcea. O ninsoare abundentă căzută în Samara la jumătatea săptămânii trecute a paralizat traficul pe autostrăzile din zonă. În aceste condiţii, echipa a fost nevoită să facă deplasarea până la cel mai apropiat aeroport (situat la aproximativ 60 de kilometri distanţă de Togliatti) cu transportoare blindate aparţinând armatei ruse.

Uzina „Lada” are peste 100.000 de angajaţi

Deşi este apărută de mai puţin de un deceniu pe firmamentul handbalului feminin european, Lada Togliatti este o echipă care dispune de un centru de pregătire a talentelor din Rusia cum nu există altul în lume, ca mărime şi ca organizare, cu aproximativ 60 de grupe, adică peste 1.200 de fete şi băieţi. „Este un club deosebit de potent din punct de vedere financiar, dus în spate de un uriaş al industriei ruse, mă refer la uzina de autoturisme Lada, care are mai mulţi muncitori decât are locuitori oraşul Rm. Vâlcea. În această uzină lucrează în total vreo 120-130.000 de oameni”, a precizat vicepreşedintele Oltchim-ului, Petre Berbecaru, cel care-a şi vizitat această uzină de autoturisme.

Adina Meiroşu a fost susţinută de tatăl ei

Interul Oltchim-ului şi al naţionalei tricolore, Adina Meiroşu, a avut un suporter în plus la meciul cu Lada Togliatti de vinerea trecută. Este vorba chiar de tatăl handbalistei, venit special pentru acest joc de la Galaţi, localitate de unde Adina a fost propulsată spre sportul de înaltă performanţă. Altfel, pentru tânăra jucătoare a Oltchim-ului anul 2008 se anunţă a fi unul cât se poate de deosebit. Aşa cum se cunoaşte, Adina şi prietenul ei, Ovidiu, au fixat deja data nunţii: 5 iulie.

Constantin Roibu, în tribună

Aşa cum era de aşteptat, de la meciul cu Lada Togliatti, primul susţinut pe teren propriu de fetele lui Tadici în a doua fază a grupelor Ligii Campionilor, nu a lipsit nici Constantin Roibu, managerul general al SC Oltchim SA. În tribune, artizanul acestei mari echipe vâlcene, a stat alături de preşedintele clubului, Ioan Gavrilescu. Roibu a fost încadrat de câteva dintre personalităţile politice ale Vâlcii, în frunte cu primarul Râmnicului, Mircia Gutău.

„Ionela, te iubim, nu pleca de la Oltchim!”

Pivotul Ionela Stanca a fost în atenţia fanilor din „Brigada Zăvoi” pe toată durata partidei cu Lada Togliatti. Suporterii i-au strigat de câteva ori numele şi au scandat „Ionela, te iubim, nu pleca de la Oltchim!”, aluzie la faptul că handbalista nu şi-a prelungit contractul cu clubul vâlcean, fiind posibilă plecarea sa chiar la gruparea rivală, Rulmentul Braşov. Înaintea meciului, Adriana Olteanu, colegă de cameră cu Stanca în toate deplasările şi în toate cantonamentele, a precizat că nu ştie dacă o va mai avea coechipieră pe Ionela şi în campionatul viitor. „Nu am vorbit cu Ionela despre acest subiect. Este decizia ei“, a recunoscut Adriana Olteanu. Altfel, la finele meciului, Tadici a mărturisit de asemenea că nu a mai avut nici o discuţie cu Stanca referitoare la rămânerea acesteia la Vâlcea.