Liga IVFotbal

Burtoi, back in business! ”Manita” la prima victorie a ioneștenilor după șase meciuri în care nu au mai cunoscut gustul succesului

Oltul Ionești nu mai câștigase, pe teren, din etapa a 19-a. A mai luat puncte importante de atunci, din remize, dar și din jocul cu Mădulari, omologat la ”masa verde”. Ultima victorie în iarbă a fost cu Budești, în etapa a 19-a. S-a revanșat acum pentru toată perioada de secetă. Formația pregătită de Iulică Dincă s-a impus cu 9-0 în fața celor de la Foresta Malaia, care nici de această dată nu au reușit să-și strângă lotul. Au avut doar doi jucători de rezervă pe bancă, iar din primul 11 au lipsit câteva piese de bază. Mădălin Tîrș, la aproape 48 de ani, a fost integralist. Ion Lala, la 49 de ani, s-a aflat, de asemenea, printre titulari, însă a acuzat probleme medicale și la jumătatea primei reprizei a fost înlocuit. În prima parte s-a marcat o singură dată. Diaconu a profitat de o minge venită de la adversar și a deschis scorul în minutul 8. Tot el a mai avut și alte șanse de a mări diferența. La pauză, Oltul a intrat cu avantajul minim. În partea secundă, gazdele s-au desprins în câștigătoare. Imediat de la reluare, în minutul 46, Nedelcu a executat perfect o lovitură liberă, iar Vătășescu a trimis balonul cu capul în plasă, pentru 2-0. În minutul 54 s-a făcut 3-0. Vasy Nedelcu și-a trecut, de asemenea, numele pe lista marcatorilor. Finalul jocului i-a aparținut lui Alex Burtoi. Golgheterul ioneștenilor a marcat de cinci ori în 25 de minute. Pentru trupa coordonată de Iulică Dincă, Florin Telejman și Ion Ciucă a mai înscris, din nou, și Vătășescu. În ultimele minute, Foresta a jucat în inferioritate numerică. Unl dintre tinerii jucători a mers mai repede la vestiare, fără să fi fost eliminat.