Liga IVFotbal

Meci cu 7 goluri pe ISport Arena! Lotru Brezoi a plecat acasă cu toate punctele. Victorie dedicată lui Sefa Dogan

Lotru Brezoi a obținut a 10-a victorie stagională. A câștigat, în această rundă, în fața unei formații puternice, din prima parte a clasamentului, Minerul Costești. Partida de la ISport Arena a fost spectaculoasă, cu șapte goluri. 3-4 a fost scorul final.

”Sunt și etape mai dificile în viață, atât în cea de zi cu zi, cât și a unui club sportiv. Avem băieți de caracter. Au dovedit încă o dată acest lucru și le mulțumesc pentru asta. Am avut 12 jucători disponibili pentru meciul cu Costești. Am început bine, am deschis scorul dintr-un penalty transformat de Bitică. Nici nu s-a repus bine mingea de la centrul terenului, că am și fost egalați. Apoi au avut cei de la Minerul posibilitatea să treacă în avantaj. Zizel Mătăsaru a ratat din punctul cu var. Oricum apăra Mihai Grigore, portarul nostru. Gazdele ne-au dominat în prima repriză. Au mai avut o ocazie de singur cu portarul. S-a intrat la 1-1 la pauză. Apoi am mai echilibrat jocul. Am și făcut o schimbare inspirată împreună cu Luci Trăistaru. Postul de antrenor nu e ocupat, dar Luci e alături de noi, ne sfătuim. A intrat un copil de 2008, Zdârcea Gabriel, în locul lui Marius Floricel. Imediat, au apărut ocaziile. Sebi Botă a ratat, apoi a marcat pentru 1-2, după ce a driblat doi jucători. Zdârcea i-a pasat. Sebi a avut din nou șansa să înscrie. A trimis mingea în transversală. În loc de 1-3, puteau să ne surprindă adversarii, să se facă 2-2. Gazdele au rămas și în inferioritate numerică. Fuiorea a oprit prin fault un contraatac al lui Botă și a primit al doilea galben. Ne-am jucat iar cu ocaziile. Andrei Popescu a ratat de pe linia porții. Până la urmă am marcat pentru 1-3. Un apărător advers a respins balonul în pieptul lui Andrei Pătrașcu și mingea s-a dus spre poartă. Portarul a dat pe lângă ea și am dublat diferența. Au făcut și cei de la Costești niște schimbări inspirate. A intrat și Boabă Preda. Au început să preia iar controlul, iar noi să ne certăm. S-a făcut 3-3. Preda a egalat. În minutul 88 am dat lovitura. A fost o acțiune reușită, la care au contribuit mai mulți jucători. Raul Naum a scos o lovitură de pedeapsă, iar Toni Bitică a marcat golul de 3-4, cel al victoriei. Este meritul tuturor. Alături de juniori, au făcut un joc bun și seniorii noștri, Alin Șuldac, Toni Bitică, Andrei Oiță și Ștefan Bulacu. Victoria i se datorează și lui Dan Naum. Mergem înainte și îi așteptăm în continuare alături de noi pe toți cei care vor binele echipei. Îi dedicăm acest succes sărbătoritului zilei, Sefa Dogan, care a purtat și banderola de căpitan la acest joc”, a spus Remus Burcuș, oficialul clubului Lotru Brezoi.