Liga IVFotbal

”Românul” a semnat a treia victorie din retur pentru AFC Băbeni

Sâmbătă, 18 mai, AFC Băbeni a predat lanterna roșie. A trecut pe penultimul loc în Liga a IV-a după victoria contra celor de la Mateești. Oaspeții au ajuns cu un lot redus numeric la stadion. O parte din jucători ar fi confundat comuna Valea Mare cu cătunul Valea Mare, din Băbeni și astfel, după un ocol serios al județului, au ajuns cu o întârziere de 30 de minute la meci. Mateeștenii au deschis scorul în fața echipei gazdă. Ca și în alte jocuri, elevii lui Eugen Roșu și Vali Totescu au revenit în partea secundă. ”Românul” a marcat ambele goluri pentru gazde, în ultimele 25 de minute. Astfel, de la 0-1, la pauză, a fost 2-1 la final. Băbenarii sunt suspectați că încearcă salvarea de la retrogradare prin orice mijloace. ”Unii vorbesc prostii. Sunt discuții de noaptea minții. La meciul cu Costești, așa de bine ne-am înțeles că tocmai la ultima fază am marcat. Putea arbitrul să fluiere sfârșitul jocului cu câteva secunde mai devreme. Atunci ce mai ziceau? Noi ne vedem de treabă. Cu Mateești, am jucat mai moale, precipitat. Rezultatele pun presiune, iar copiii nu știu să gestioneze așa de bine momentele grele într-un joc. Dar am reușit să revenim în partea secundă. Noi luptăm până la final. Am făcut oricum mai mult decât anticipau unii. Mai luăm trei puncte din meciul cu Mădulari, la ”masa verde” și vedem din celelalte jocuri dacă mai reușim ceva. Apoi așteptăm să vedem deznodământul. Sperăm ca echipa campioană să și promoveze, iar noi să putem continua în Liga a IV-a”, a precizat Eugen Roșu, antrenorul de la Băbeni.