Fără categorieHandbal

Vâlcencele au ratat trei lovituri de la 7 metri

senocicoPe finalul primei reprize de la Slobozia, la scorul de 12-10 pentru HCM Rm. Vâlcea, „municipalelor” le-au fost acordate două lovituri de la 7 metri. Nu au reuşit să profite de situaţie pentru a-şi mări avantajul. A ratat mai întâi Ana Maria-Simion, iar apoi i-a urmat exemplul şi Mihaela Ani-Senocico. În ambele situaţii, între buturi s-a aflat o tânără handbalistă, care va împlini 20 de ani la sfârşitul acestei luni. Este vorba despre Mădălina Ion, jucătoare care s-a aflat sub comanda lui Aurelian Roşca în anul 2014, când echipa naţională de junioare a cucerit titlul mondial.

Şi în repriza secundă HCM a ratat din lovitură de penalitate, tot prin Senocico. S-a întâmplat acest lucru în minutul 59, la scorul de 23-20 pentru gruparea vâlceană. Din fericire, aceste inexactităţi de la 7 metri nu au fost decisive pentru „municipale”, care s-au bucurat la Slobozia de prima victorie din deplasare, din acest retur de campionat. (S.S.)