Liga NationalaHandbal

Vâlcea s-a jucat iar cu inimile suporterilor! Meci de infarct cu Minaur Baia Mare!

SCM Rm. Vâlcea a avut sâmbătă deplasare lungă, pe terenul celor de la Minaur Baia Mare. Părea, însă, că va fi una ușoară. Gazdele erau pe antepenultimul loc înainte rundei, cu doar două victorii în șapte meciuri. Elevele lui Bent Dahl au avut un început aproape perfect. În minutul 5 aveau deja patru goluri peste adversare (scor 1-4). ”Municipalele” au pierdut controlul. Din minutul 12 jocul a devenit de coșmar pentru ele. Au căzut pe ambele faze, și în defensivă, și în ofensivă. Au fost multe greșeli, trei sancționate pentru călcarea semicercului, de exemplu. Și gazdele au avut erori de începătoare, pe repunere sau de schimbare. S-au consemnat și multe eliminări, cinci la gazde, trei la Vâlcea. SCM nu a putut să profite de situațiile aparent favorabile. Inclusiv Hagman a ratat, chiar din 7 metri. Aruncările slabe ale vâlcencelor i-au dat posibilitatea goal-keeper-ului advers, Amra Pandzic, să se remarce. De partea cealaltă, portarii SCM-ului nu au fost la fel de inspirați. S-a jucat timp de 30 de minute cu garda jos. Spre finalul primului mitan, vicelidera din Liga Florilor a dat semne de revenire. De la un avantaj de șase goluri pentru Minaur, SCM a ajuns la o lungime în spate (Wolik a marcat pentru 19-18) și a terminat prima parte pe -2: scor 21-19. 21 de goluri primite într-o repriză sunt mult prea multe pentru o echipă cu pretențiile Vâlcii, chiar în condițiile actuale, cu o echipă în tribună, din diverse cauze, majoritatea din cauza accidentărilor.

Pauza nu părea să fi fost tocmai un sfetnic bun pentru trupa de la poalele Capelei. Băimărencele au început bine. Au marcat chiar și din apropierea propriului semicerc. S-au dus la 25-20, dar ”municipalele” au revenit iar. Gogîrlă a marcat pentru 25-24, în minutul 42. În minutul 48, tabela indica egalitate, după două reușite la rând ale Danielei de Jong (27-27). Gazdele au continuat să facă primul pas. La 31-30, Hagman a mai ratat un 7 metri. A apărat Mihiș. După o lungă pauză, în minutul 57, Wollik a readus Vâlcea la conducere (scor 31-32). Finalul a fost de infarct. Vâlcea s-a jucat iar cu inimile suporterilor. A fost 32-32, apoi 33-33. Pe un atac prelungit, Necula a marcat pentru 33-34. Au mai rămas 40 de secunde pe atacul celor de la Minaur. SCM a scăpat ca prin urechile acului. Ianăși a făcut forțare și cele trei puncte au luat calea Vâlcii.

”Încălzirea” pentru meciul cu CSM București s-a transformat într-un thriller, dar cu final fericit pentru SCM. Bent Dahl are o săptămână la dispoziție să pregătească derby-ul cu CSM. Partida contra campioanei și liderei din Liga Florilor va avea loc marți, 7 noiembrie, de la ora 17.30, în Sala Traian.

Pentru SCM au marcat cu Minaur: Gogîrlă (7), Hagman (7), Ljepoja (5), Wolik (4), De Jong (4), Necula (3), Florica (2), Grigore (1), Băcăoanu (1). De la gazde s-a remarcat Pavlovic, cu 9 goluri. Fosta jucătoare a Vâlcii, Tănasie, a marcat 7 goluri. Vâlcea a dedicat victoria și suporterilor care au însoțit-o, dar și sărbătoritului zilei, Robert Vlădășel, unul dintre liderii galeriei Brigada Noastră.