Liga VFotbal

Pană… de trei puncte pentru Mihăești, la Vlădești

Corona Mihăești a trecut peste sincopa din etapa precedentă, când a pierdut primele puncte pe teren propriu din acest sezon, în fața celor de la Șirineasa (scor 1-1). În Sâmbăta Paștelui, vicelidera a câștigat la Vlădești, cu Stejarul. Formația coordonată de Cătălin Flămânzeanu s-a impus italienește, cu 1-0, în fieful ultimei clasate. Singurul gol al întâlnirii a fost marcat la jumătatea primei reprize, cu capul, de către unul dintre cei mai scunzi jucători din echipă, Noane Pană.

”Am avut câteva absențe, dar așa e în fiecare etapă. Niciodată nu putem avea la dispoziție tot lotul. La Vlădești, în prima repriză a fost bine, am și marcat. După pauză s-a schimbat ceva, jocul nostru a fost confuz. Și terenul a fost greoi, mai ales că a plouat înainte, dar nu căutăm scuze. Până la urmă, am mai luat trei puncte și păstrăm avantajul de patru față de Olanu. Ideal ar fi să rămână așa până în ultima etapă, când avem meci direct și pentru noi să nu mai fie o miză așa mare atunci. Avem trei meciuri din cinci acasă, unde nu am pierdut puncte decât cu Șirineasa. Teoretic, avem prima șansă să rămânem pe locul 2, dar e bine să nu mai vorbim prea mult despre calcule până nu ne vedem cu sacii în căruță. Sunt cinci meciuri de foc, întâlnim și echipe din subsolul clasamentului, care se agață de orice meci pentru a rămâne în Liga a V-a”, a precizat Lucian Briceag, oficialul de la Corona Mihăești, vicelidera din Liga a V-a.