Liga IVFotbal

Lotru Brezoi, sare pe rana vecinilor de la Malaia

În Sâmbăta Paștelui, la poalele Țurțudanului a fost derby zonal. Lotru a primit vizita vecinilor de la Foresta Malaia. Meciul a fost unul reușit pentru gazde și de tristă amintire pentru oaspeți. S-a terminat la scorul de 5-0, rezultat care adâncește rana celor de la Foresta, aflați în lupta pentru evitarea retrogradării în eșalonul secund județean.

”E primul meci din acest sezon în care am avut chiar tot lotul la dispoziție. Fără absențe, am obținut cea mai categorică victorie din istoria confruntărilor directe cu Malaia, din câte știu eu. De fapt, în trecut, derby-urile zonale nu erau cu Malaia, ci cu cei de la Călimănești. În prag de mare sărbătoare, mulți au venit acasă și au ajuns și la stadion. Tribuna a fost plină și ne-a amintit de vremurile când echipa noastră juca în Divizia C. Au venit și susținători ai celor de la Malaia. Ne bucurăm că am reușit să obținem o victorie clară. Spre deosebire de alte dueluri trecute, ei au ieșit la joc. A fost o strategie greșită, care ne-a avantajat. Am deschis scorul după un sfert de oră de joc. Sebi Botă a scăpat spre poartă și a fost faultat în careu. A obținut un penalty pe care l-a transformat Bitică. Apoi, Ștefan Bulacu, cu un șut de la 25 de metri, a marcat primul lui gol pentru noi, care a contat pentru 2-0. Îl aștept să înscrie de când l-am luat de la Lăpușata (Glumesc!). A fost 3-0 la pauză. Sebi Botă a marcat. A scăpat singur în partea stângă, a driblat și portarul și a trimis balonul în plasă. În partea secundă, Sebi a mai punctat o dată, pentru 4-0, apoi Andrei Oiță, prin minutul 60, cu un șut de la 20 de metri, a stabilit scorul final: 5-0. Prin minutul 70, am primit noi un cartonaș roșu. A fost eliminat Alex Alboi, după un clinci cu un adversar. Acum ne pregătim pentru un alt eveniment. Pe 12 mai vom juca ultimul meci din campionatul de juniori Under 19. Vom întâlni AFC Băbeni. La finalul întâlnirii, campionii noștri vor fi premiați de AJF pentru câștigarea unui nou titlu județean. Va avea loc o festivitate de premiere și pentru Băbeni, câștigătoare a campionatului județean Under 17. Pentru noi, e un moment special, iar de această dată nu vom mai fi nepregătiți pentru pasul următor. Anul trecut a fost o conjunctură nefavorabilă, care ne-a împiedicat să mergem mai departe. Ne-a prins etapa inter-județeană fără vize de medicină sportivă și cu copiii plecați în vacanță, cu școala, în Bulgaria. Acum ne vom juca șansa. Mergem în Dâmbovița să ne măsurăm forțele cu campionii de acolo, încercăm chiar să plecăm cu o zi înainte. Copiii merită eforturile noastre, ale tuturor. Primăria e alături de noi, sprijină proiectul sportiv”, a precizat Remus Burcuș, oficialul clubului din Brezoi. Primarul Robert Schell, prezent la derby-ul cu Malaia, a promis că va fi la stadion și pe 12 mai, când juniorii Under 19 de la poalele Țurțudanului își vor primi medaliile de campioni.