Liga IVFotbal

Chimia a condus la Păușești. Lidera, avantaj de cinci puncte într-o etapă!

Sâmbătă după-amiază, la Păușești, lidera a primit vizita Chimiei, echipă care reușișe surpriza în prima rundă a campionatului. A remizat cu Sparta, vicecampioana en-titre. Spera să o încurce și pe FCPO. Oaspeții au cerut o brigadă din afara județului. Au venit argeșeni, cu Cristi Anghelina la centru, Romică Bîrdeș și Gabriel Stroe, la cele două linii, supervizați de Grigore Tomoiagă. Chimia a condus la Păușești. Prvulovic, mascat, a fost învins dintr-un șut de la 25 de metri. A fost doar un foc de paie. Formația pregătită de Robert Olaru a revenit rapid. La pauză era 2-1. Alexandru Ucă a profitat de o greșeală în defensiva adversă, o respingere neinspirată a portarului într-un coechipier. Ucă a fost atent și a egalat. Tot el a marcat și golul care a adus gazdele în avantaj. În partea secundă, FCPO și-a ușurat misiunea. Stănică a marcat pentru 3-1 prin-un șut pe colțul lung, imparabil. Sică Bălțățeanu a închis tabela la 4-1. ”Am avut patru ocazii în debutul partidei. Apoi au prins ei un șut și au preluat conducerea prin minutul 18. Am revenit și nu am mai cedat controlul jocului. După schimbări, în partea secundă, ne-am mai relaxat, dar nu să ne complicăm. A fost o etapă bună pentru noi, mai ales că și principalele urmăritoare au pierdut puncte. Ne-am fi dorit un egal la Alunu și așa s-a întâmplat. La final, Iulică Toabeș le-a oferit băieților o masă și un șpriț, împreună cu soția sa și cumnatul său. Au făcut un parastas pentru socrul lui Iulică, la șapte ani de la trecerea în neființă a acestuia. Băieții, dacă mai câștigă și meciul cu Berbești, își încasează prima promisă, de 120 de euro de jucător, pentru o serie reușită. Vom avea meci greu cu Minerul. Apoi mai jucăm cu Budești, Băbeni, Tomșani, Mateești. Niciun joc nu e ușor și trebuie să rămânem la fel de determinați și concentrați”, a transmis Cătălin Avan, primarul din Păușești.