Liga IVFotbal

Sparta și FCPO au câștigat în Sâmbăta Paștelui

Sâmbătă, 4 mai, etapa cu numărul 25 din Liga a IV-a a programat mai multe meciuri interesante. Jocuri grele au avut și primele două clasate. Lidera, Sparta, a întâlnit a treia clasată, pe Oltețul Alunu, iar vicelidera, FC Păușești Otăsău, a înfruntat, pe ISport Arena, Chimia Rm. Vâlcea, formație care a eliminat-o din Cupa României, iar de atunci a înregistrat șapte victorii la rând. Chimia ocupa locul 5 înaintea acestei runde. Atât Sparta, cât și FC Păușești Otăsău s-au motivat bine pentru această rundă. Ambele s-au bucurat de succes. Sparta a trecut cu 2-0 de Alunu. A marcat câte un gol pe repriză. Streinu a deschis scorul în minutul 28, apoi Uță a fost aproape de 2-0. Din lovitură liberă, a trimis balonul în bară. În partea secundă, ”Dică” (Ștefan Popa) a scos o lovitură de pedeapsă pentru gazde, transformată de Cazan. FC Păușești Otăsău a primit din nou o replică bună din partea Chimiei. Râmnicenii au câștigat prima repriză. Andrei Fistogeanu și colegii săi au avut puterea să revină în partea secundă. Neacșu și Denis Negoiță au punctat pentru FCPO, care a obținut cele trei puncte și s-a revanșat pentru înfrângerea din Cupă. Trupa din Păușești rămâne, însă, la un punct în spatele celor de la Sparta, cu cinci etape înainte de final.

În etapa viitoare, FCPO are un nou meci dificil, acasă, cu Minerul Berbești (echipă care în tur a privat-o de două puncte), iar Sparta urcă la Malaia. În ultimele patru etape, FCPO mai înfruntă Viitorul Budești (în deplasare), Unirea Tomșani (acasă), AFC Băbeni (în deplasare), Viitorul Mateești (acasă). Sparta mai are de jucat cu: Atletic Drăgășani (acasă), Lotru Brezoi (în deplasare), Minerul Costești (meci considerat în deplasare), Oltul Ionești (acasă).

3. Oltețul Alunu             25 20   2    3  86-30   62
  4. Minerul Costești             25 15   2    8  56-42   47p.
  5. Minerul Berbești             25 13   4    8  75-49   43
  6. Chimia 1973 Rm. Vâlcea 25 14 1  10  69-57   43
  7. Viitorul Budești             24 12   0  12  55-63   36
  8. Oltul Ionești 25 10   3  12  54-52   33
  9. CS Gușoeni             25   9   3  13  52-77   30
  10. Lotru Brezoi 25   9   2  14  62-69   29
  11. Viitorul Mateești 25   8   3  14  47-75   27
  12. CS Mădulari 25   7   1  17  34-60   22
  13. Atletic Drăgășani 25   7   1  17  40-69   22