„Ne-am făcut singuri viaţa grea la Slatina. Am avut 11 ratări din situaţii clare”

• a spus Florin Pera, după partida de duminică, 13 ianuarie

În 12 meciuri, CSM Slatina, adversara de duminică a SCM-ului, a câştigat patru meciuri, a remizat de două ori şi a pierdut de şase ori. Cele mai multe puncte le-a obţinut pe teren propriu. În propriul fief, trupa Victorinei Bora a făcut egal cu Braşov şi Galaţi şi a câştigat în faţa unor formaţii cu pretenţii, precum Braşov şi Zalău, dar şi cu Gloria Bistriţa-Năsăud. Oficialii de la SCM Rm. Vâlcea ştiau că gruparea olteană va fi o „nucă tare”, cu atât mai mult cu cât aceasta a mai reuşit odată să le încurce planurile. S-a întâmplat acest lucru în sezonul trecut. Din fericire, de această dată Vâlcea s-a întors cu trei puncte de la Slatina. Până să se vadă cu sacii în căruţă, „municipalele” au avut, însă, de pătimit. Antrenorul acestora, Florin Pera, crede că elevele sale s-ar fi putut bucura de o victorie mai concludentă dacă ar fi fost mai lucide la finalizare: „În primul rând suntem mulţumiţi că ne-am adjudecat cele trei puncte şi ne-am menţinut pe primul loc în campionat. Jocul de la Slatina a fost destul de disputat. Dar noi am provocat acest echilibru. Singuri ne-am făcut viaţa grea. În primul rând din cauza faptului că, cel puţin în prima repriză, am avut nu mai puţin de 8 ratări din situaţii de „1-1” cu portarul advers. În condiţiile în care am fi fructificat măcar 50% din aceste ocazii foarte clare, probabil am fi intrat la pauză cu un avantaj de cinci-şase goluri şi în aceste condiţii sigur că era mult mai uşor. Aşa, le-am ţinut aproape. În plus, am avut şi opt eliminări. Practic, 16 minute am jucat în inferioritate numerică, lucru care desigur că ne-a dezavantajat, cumulat cu cele 11 ratări clare de pe tot parcursul jocului. După cum vedeţi, toate meciurile sunt foarte echilibrate. Niciunul nu este câştigat dinainte. Aţi văzut ce s-a întâmplat şi în alte cazuri. Bucureşti, pe teren propriu, a câştigat abia în ultimele trei secunde cu Buzău, Braşov a pierdut la Baia Mare, Craiova, la Zalău. Este bine că noi nu am făcut paşi greşiţi”.

„Am scăzut la capitolul omogenitate în pauza competiţională”

„Bineînţeles că mai sunt multe lucruri de pus la punct. Tot ce s-a întâmplat în ultima perioadă, prin accidentările unor jucătoare şi prin lipsa de continuitate în pregătire, am scăzut la capitolul omogenitate în pauza competiţională. Dar eu am încredere că ne vom reveni şi echipa va juca din ce în ce mai bine. Dacă vom fi mai atenţi şi mai concentraţi la finalizare, iar în defensivă revenim la forma noastră care ne-a adus cea mai bună apărare din România în 2018, sunt convins că lucrurile vor merge în direcţia dorită. Oricum, trebuie să realizăm că fiecare meci e foarte dificil. Toate echipele se motivează în meciurile cu noi, pentru că suntem acolo, pe primul loc”, a mai declarat antrenorul liderei Ligii Florilor. (S.S.)