Liga NationalaHandbal

HCM Rm. Vâlcea a pierdut derbiul cu SCM Craiova

* trupa din Bănie a învins cu 25-22 (după 13-6, la pauză) şi a urcat pe locul 2 în Liga Florilor

HCM Rm. Vâlcea a fost învinsă de SCM Craiova, în derbiul celei de-a 15-a etape din Liga Florilor. Partida a avut loc în această seară, în Polivalenta din Bănie, şi s-a încheiat cu victoria formaţiei gazdă, cu scorul de 25-22 (după 13-6, la pauză). În urma acestui succes, SCM Craiova a egalat HCM-ul în clasament (ambele echipe având câte 33 de puncte în cont) şi a urcat pe locul 2 în Liga Florilor, graţie avantajului rezultatelor directe. Aşa cum se cunoaşte, doljencele s-au impus şi în tur, în Sala Traian, cu 28-24.

Vâlcencele au marcat doar de şase ori în prima repriză

În prima repriză, elevele lui Aurelian Roşca n-au rezistat deloc presiunii celor aproape 4000 de de spectatori care au luat cu asalt Sala Sporturilor din Craiova. Nimic nu a mers în angrenajul formaţiei vâlcene, Iryna Glibko a fost blocată total de adversare în timp ce austriaca Petra Blazek a pierdut clar duelul de la distanţă cu tricolora Yuliya Dumanska, ale cărei intervenţii de senzaţie i-au încântat la maximum pe suporteri craioveni. În aceste condiţii, deşi a avut un start bun şi a condus cu 2-0 până în minutul 8, HCM s-a prăbuşit ulterior, iar pe fondul unor eliminări consecutive în tabăra vâlceană scorul a urcat, încet, dar sigur, în favoarea craiovencelor. Prin cele doar 6 goluri înscrise, formaţia noastră a înregistrat cea mai puţin eficientă repriză din acest sezon.

Elevele lui Aurelian Roşca s-au apropiat la trei goluri după pauză

După 13-6 la pauză, formaţia antrenată de Bogdan Burcea a început foarte bine şi repriza secundă şi s-a desprins chiar la opt goluri: 14-6, 15-7, 16-8 şi 17-9. Diferenţa maximă s-a consemnat ultima oară în minutul 39. Din acel moment, SCM Craiova a mai slăbit ritmul, doljencele fiind cu gândul, probabil, şi la celălalt meci important pe care îl vor disputa în această săptămână, în deplasare, la Randers, decisiv pentru calificarea în sferturile Cupei EHF. HCM a încercat să profite de căderea gazdelor şi s-a apropiat la doar trei „lungimi” (18-15, în minutul 47). SCM Craiova a avut însă luciditatea să se desprindă, din nou, la şase goluri, în câteva rânduri (22-16, 23-17, 24-18, 25-19), şi să tranşeze astfel soarta derbiului în favoarea sa. Pe final, Vâlcea a marcat de trei ori consecutiv, iar meciul s-a încheiat cu scorul de 25-22 pentru trupa din Bănie.

Cristina Florica a fost cea mai prolifică jucătoare de pe teren

În acest duel, cel mai multe goluri pentru formaţia vâlceană au fost semnate de Cristina Florică, extrema stângă punctând de opt ori. Pe lista marcatoarelor pentru HCM şi-au mai trecut numele Iryna Glibko (5 goluri), Marta Lopez Herrero (4), Andreea Adespii (2), Natallia Vasileuskaya (1), Sara Vukcevic (1) şi Maria Gavrilă (1).

De partea cealaltă, cea mai prolifică jucătoare craioveană a fost Cristina Zamfir Florianu (nimeni alta decât golghetera la zi a Ligii Florilor), care a înscris de şapte ori. Celelalte goluri au fost marcate de Ana Maria Apipie-Ţicu (3), Valentina Ardean-Elisei (3), Zeljka Nikolic (3), Andreea Pricopi (3), Bobana Klikovac (2), Jelena Trifunovic (2), Patricia Vizitiu (1) şi Teodora Popescu (1). (N.C.)