Dăeștiul pierde, dar nu se predă. Lidera a avut 2 goluri anulate la Filiași!

ACSO Filiași a jucat barajul pentru promovarea în Liga a II-a în sezonul precedent, iar acum a avut evoluții impresionante în Cupa României, eliminând și două echipe de Liga I, respectiv pe UTA Arad, FC Hermannstadt. În campionat lucrurile nu au mers așa bine pentru doljeni, care au ajuns pe antepenultimul loc, deși pe teren au arătat în multe partide bine. Inclusiv în prima etapă, la Fedeleșoiu. Viitorul a făcut atunci cel mai bun meci și s-a impus cu 3-0. Altfel, Filiași ar fi pus probleme. Adi Popa și compania nu s-au culcat pe o ureche după rezultatul din tur și nici nu au mizat că adversarii vor fi obosiți după meciul de Cupă. Au luat jocul în serios, mai ales că știau că de obicei schimbarea antrenorului produce un șoc la echipă. La Filiași, Mario Găman a plecat la Tg. Jiu, iar locul său a fost ocupat de Alin Pîrvuică.

Deși a plecat motivată și cu speranțe mari, lidera seriei a VI-a s-a întors fără puncte de la Filiași. Gazdele sau impus cu scorul de 2-1. Prima repriză a aparținut dăeștenilor, care și-au creat câteva ocazii de a înscrie. Nu au reușit să le valorifice. S-a intrat la pauză la egalitate: 0-0.

În partea secundă totul a curs în favoarea doljenilor. Vâlcenii au început mai slab repriza secundă și pe două neatenții au primit două goluri. Primul, în minutul 53, după o aruncare de la margine, urmată de o centrare. Șerban a deschis scorul. Apoi au marcat și dăeștenii, însă golul nu a fost validat. Luci Iordache a trimis o ”ghiulea” de la 25 de metri. Mingea a lovit bara și a căzut dincolo de linia porții, însă semnalizarea de la margine așteptată de jucătorii și oficialii echipei de pe primul loc, de validare a golului, nu a venit. În minutul 56, gazdele au dublat avantajul prin Vlăduț Popa, după o fază fixă, o lovitură liberă, precedată de un posibil fault în atac, la Grosu. Jucătorii pregătiți de Adi Popa, Marian Deaconescu, Cristi Munteanu au încercat să depășească aceste momente. Au marcat din nou, dar și de această dată golul a fost anulat, pe motiv de off-side. A fost un șut la poartă, portarul celor de la Filiași a prins mingea, apoi a scăpat-o în lateral. Fierbințeanu a fost pe fază și a împins balonul în poartă. Semnalizarea asistentului a făcut ca tabela să rămână neschimbată.

În minutul 73, Viitorul a redus din diferență. Grigore Ceapă a scos un penalty transformat de Luci Iordache. 2-1 a fost scorul final, deși în ultimele minute vâlcenii au avut șanse de a scoate măcar un egal. Cea mai mare i-a aparținut lui Ceapă, care a trimis mingea în bară.

”Suntem supărați. A fost un meci pe care nu meritam să-l pierdem. Băieții au muncit, au avut atitudine, ne-am creat ocazii. Trebuie doar să fim un pic mai atenți. Încercăm să învățăm din acest eșec, să devenim și mai uniți. Lupta continuă. Am rămas acolo, pe primul loc. Mai sunt încă cinci meciuri până la pauza competițională, din care sperăm să luăm cât mai multe puncte”, a spus Adrian Popa, antrenorul-jucător al echipei din Dăești, după cel de-al doilea insucces din acest sezon de Liga a III-a.

Pentru Viitorul au evoluat la Filiași: Lungu – Samson, Pîrvulescu, Mocioacă, Grosu, Iordache, Pîrvu, Vasile, Popa, Mitru, Costea. Au mai jucat: Ceapă, Precup, Mihai Deaconescu, Fierbințeanu.