Minerul a condus-o 40 de minute pe Universitatea. Mihai Roman și-a făcut rodajul pentru Liga I cu trei goluri

Suferința echipei Minerul Costești în Liga a III-a se amplifică de la o etapă la alta. Formația pregătită de Marius Vlădoi spera să facă uitate rezultatele din tur și să înceapă partea a doua cu dreptul. Nici de această dată nu a reușit să se bucure de un rezultat pozitiv, deși a făcut o primă repriză bună cu Universitatea Craiova 2. În ciuda absențelor de marcă din primul 11 (a lipsit dirijorul de la mijlocul terenului, ”Dede” Trașcă, dar și Răducu Rădulescu, un fotbalist de bază), Minerul a reușit să deschidă scorul sâmbătă, la Orlești, în debutul partidei. O centrare venită din partea stângă, de la Pașoi, l-a găsit în fața porții pe Cătălin Păun. ”Pele” i-a luat fața adversarului și și-a adus echipa în avantaj: 1-0 (minutul 5). Gazdele au încercat să profite de începutul bun, să apere rezultatul și să speculeze, eventual, pe contraatac. Au rezistat până în minutul 40, când Denis Guță, jucător montorizat de Laurențiu Reghecamf pentru Liga I, a restabilit echilibrul cu un șut din interiorul careului. S-a intrat la vestiare la egalitate: 1-1.

Pauza nu a fost un sfetnic bun pentru Costești. Oaspeții s-au desprins, iar după golul de 2-1 totul a fost mult mai ușor pentru ei. ”Minerii” au pierdut mingea în jumătatea adversă de teren, Danciu a scăpat pe contră (o fază suspectă de off-side), a pătruns prin partea dreaptă, a centrat pe 11 metri, un pic în spate pentru Mihai Roman, care, căzut, a reușit să se întoarcă și să împingă balonul în plasă: 1-2 (minutul 62). Imediat (minutul 64), același Mihai Roman, fotbalist cu ștate vechi la Liga I, aflat în ”rodaj” la Liga a III-a, după o accidentare ce l-a ținut un an și jumătate în afara fotbalului, a dus scorul la 3-1 în favoarea Universității după o fază fixă. A fost un corner executat executat pe bara a doua, Roman s-a înălțat și a împins balonul cu capul în plasă. După alte două minute, apărarea gazdelor a fost din nou surprinsă, în urma unei alte faze suspecte de off-side. De această dată Atanas Trică Balaci, golgheterul seriei, s-a aflat la finalizare (1-4). Ultima reușită a meciului i-a aparținut tot lui Mihai Roman, care a închis tabela în minutul 87, profitând de o greșeală în lanț a apărării noastre. Scor final: 1-5. Minerul nu dă semne ”vitale”. Pare o echipă în moarte clinică. Pauza competițională ar putea schimba situația, cel puțin pentru play-out. Până atunci, Costești mai are cinci meciuri, unul mai greu ca altul. Urmează derby-ul local, din Treapt, cu Flacăra.

Pentru Minerul au evoluat în partida cu Craiova 2: Bălan – Vladu, Pașoi, Păun, Proteasa, Rizea, Neacșu, Pufu, Kelemen. Au mai intrat: Zotică, Casoni, Milosteanu.