Liga Nationala

SCM Rm. Vâlcea a urcat pe podium în Liga Florilor! Extremele au fost remarcatele meciului de la Slatina

După o serie de trei meciuri dificile (cu București, Cisnădie și Brăila), toate încheiate cu bine, SCM Rm. Vâlcea s-a deplasat sâmbătă, 30 octombrie, la Slatina. Elevele lui Bent Dahl au dat piept cu handbalistele pregătite de Victorina Bora. Există diferențe majore între cele două, de lot, de experiență, de buget, de obiective, care s-au reflectat și pe teren până la urmă. Nu în toate momentele jocului. ”Municipalele” au avut șuișuri și cobărâșuri. Gazdele s-au ținut aproape de jucătoarele de la poalele Capelei timp de aproape 20 de minute. Slatina chiar a condus în primele minute. Hermina Stoicănescu Olaru a deschis scorul. În minutul 10, oltencele aveau 5-3. SCM a restabilit echilibrul, a trecut la timonă, dar nu s-a putut desprinde decisiv imediat. În minutul 25 s-a dus la trei goluri în față. Glibko a transformat o aruncare de la 7 metri (9-12). Finalul de repriză a părut ușor pentru Vâlcea, care a intrat la pauză cu un avantaj de șase goluri: 11-17.

”Municipalele” au revenit de la vestiare cu poftă de joc, au menținut ecartul, chiar s-au dus la șapte goluri în față. Apoi s-au relaxat. Au ratat la foc automat, de trei ori din 7 metri, complicându-și situația. Slatina a venit la doar un gol în spate. Rebeca Necula a înscris pentru 23-24, în minutul 50. Bent Dahl a simțit momentul de rătăcire al elevelor sale. A cerut time-out. A fost de bun augur intervenția sa. În ultimele 10 minute Slatina nu a mai înscris nici măcar o dată. Vâlcea a valorificat aproape toate atacurile și și-a asigurat un succes convingător, până la urmă. Scor final: 31-23 pentru SCM, care revine pe podium în Liga Florilor, la egalitate de puncte cu CSM București și la două puncte în spatele liderei, Rapid București.

Extremele s-au remarcat în acest meci. Cristina Florica a marcat șapte goluri, iar Nikolic – șase. Tot șapte goluri a înscris și Glibko, însă patru din 7 metri. Au mai punctat pentru SCM: Klicovac (4), Gonzalez (3), Gorhenina (2), Liscevic (2). Din tabăra SCM-ului a lipsit pivotul Asma Elghaoui, accidentată.

În următoarea etapă, SCM va primi vizita celor de la Dacia Mioveni, noua echipă a fostului antrenor, Goran Kurtes. Va fi penultimul meci din campionatul intern, din acest an. Ulterior, ”municipalele” vor mai juca, în 2021, în Liga Florilor, doar la Zalău.