Eliminarea lui Lala si-a spus cuvântul

Metalul Aiud – AFC Genesis Lotru Brezoi 4-2

Eliminarea lui Lala şi-a spus cuvântul

* chiar şi în zece oameni, vâlcenii au marcat de două ori! * fundaşul vinovat, exclus din lot

Cu câte speranţe au plecat la drum brezoienii… Ce mare dorinţă de a a realiza în deplasare prima victorie din campionat, probabil singura şansă dătătoare de speranţe pentru o miraculoasă salvare de la retrogradare. N-a fost să fie… Timoraţi, fără să aibă încă o atitudine profesionistă, jucătorii brezoieni au început ezitant meciul de la Aiud, ba chiar s-au trezit destul de repede conduşi pe tabelă, iar fundaşul Ion Lala s-a abonat la avertismente. În minutul 25 era 2-0 pentru gazde, iar Ion Lala a văzut al doilea cartonaş galben, lăsându-şi echipa în inferioritate numerică. Greşelile lui: nişte faulturi inutile ce aveau să ne coste destul de scump în economia partidei şi, de ce nu, în risipirea brumei de speranţă cu care porniseră cu toţii la drum atunci când încă se mai credea în salvarea de la retrogradare. Gazdele au mai marcat o dată în prima repriză şi au crezut, probabil, că e suficient, iar faptul că au depus un efort foarte mare pentru a înclina repede soarta partidei a făcut ca ardelenii să nu mai poată face faţă jocului. Pe fondul relaxării şi oboselii celor din Aiud, dar şi ceva mai bine pregătiţi fizic de către Marius Tomescu, vâlcenii au surprins punând stăpânire pe meci, iar Costache a redus din diferenţă înainte de fluierul final al primei reprize. 3-1 la pauză, dar soarta meciului nu era tranşată!

Repriza a doua a uimit asistenţa prin faptul că, în continuare, la timona partidei se afla tot echipa noastră, chiar şi în inferioritate numerică. Costache a redus din diferenţă şi Genesis Lotru Brezoi avea forţa să restabilească egalitatea, dacă nu cumva să şi producă marea surpriză la Aiud. La scorul de 3-2 pentru gazde, observând probabil că Metalul scârţâie şi vâlcenii pot egala, arbitrul partidei şi-a intrat în rol şi a luat o serie de decizii menite a stopa atacurile echipei noastre. Împinşi de la spate de către central, ardelenii au mai marcat şi al patrulea gol, suficient pentru a încheia conturile. Antrenorul Marius Tomescu ne-a spus după meci: „Am observat că echipa e pe drumul cel bun, dar mai e mult de muncă. Ne-a costat foarte mult greşeala impardonabilă a lui Lala, de aceea am şi luat decizia de a-l exclude din lot. În afara faptului că Lala ne-a lăsat în zece oameni, la stabilirea scorului final a contribuit din plin şi maniera de arbitraj, care la scorul de 3-2 pentru gazde a făcut tot posibilul ca să nu egalăm, ba chiar să marcheze ei pentru a linişti lucrurile în teren. Chiar dacă am pierdut, cele câteva mii de suporteri ne-au aplaudat şi ne-au apreciat pentru jocul prestat chiar şi în inferioritate numerică. Cu toate că unii cred că pierzând acest meci am pierdut şi ultima speranţă de salvare de la retrogradare, eu încă mai sper. Vreau ca etapa viitoare să învingem şi să obţinem prima victorie în campionat chiar în faţa propriilor suporteri”. Referitor la jucători, Marius Tomescu i-a apreciat pe toţi cei folosiţi în acest meci, cu excepţia lui Ion Lala, desigur, dar a mai ţinut să spună că un post deficitar este, în acest moment, cel de portar. Va căuta, probabil soluţii şi în acest sens. Până vineri, când pe teren propriu AFC Genesis Lotru Brezoi va întâlni pe Inter Petrila, jucătorii grupării dintre munţi vor avea de disputat un amical cu echipa de juniori republicani ai CSM Rm. Vâlcea.