Yuliya Dumanska a blocat Norvegia, iar România pare capabilă să câştige titlul european

Miercuri seară, naţionala de handbal feminin a României a făcut o victimă de seamă la turneul final al Campionatului European din Franţa. Tricolorele au obţinut o victorie cu adevărat istorică în faţa Norvegiei, de care au dispus categoric, cu scorul de 31-23 (după 18-12, la pauză). Deşi au avut în faţă o reprezentativă care şi-a adjudecat de trei ori titlul mondial şi de două ori pe cel olimpic, iar în plus s-a mai „încoronat” de şapte ori „regina” Europei, Cristina Neagu & Co. au arătat că, practic, la această oră, le sunt net superioare nordicelor.
În această partidă, golurile echipei noastre au fost marcate de Cristina Neagu (11), Laura Chiper (5), Melinda Geiger (4), Eliza Buceschi (4), Crina Pintea (3), Aneta Udriştoiu (1), Cristina Laslo (1), Valentina Ardean Elisei (1) şi Ana Maria Drăguţ Savu (1).

Portăriţa Yuliya Dumanska (SCM Rm. Vâlcea), desemnată „cea mai bună jucătoare a meciului”

Elevele spaniolului Martin Ambrosio au controlat autoritar acest meci, din primul şi până în ultimul minut de joc, având-o între buturi pe Iuliya Dumanska. Portăriţa de la SCM Rm. Vâlcea a fost şi de această dată „îngerul păzitor” al reprezentantivei noastre şi le-a exasperat pe norvegience prin intervenţiile sale de senzaţie. Aceasta a evoluat în total 56,21 de minute şi a fost desemnată la final „cea mai bună jucătoare a meciului”. În ceea ce le priveşte pe celelalte vâlcence din lot, Cristina Florică a evoluat 14,56 minute, iar Raluca Băcăoanu – 9,06 minute, dar fără a înscrie vreun gol. Şi Mădălina Zamfirescu (Debrecen) a apărut pe teren, însă doar 1 minut şi 9 secunde, conform statisticii ehf.com. (N.C.)