Cu Germania, vâlceanca Cristina Florică a fost din nou titulară şi s-a numărat printre marcatoare

În cel de-al doilea meci pe care l-a disputat la turneul final al Campionatului European de handbal feminin din Franţa, naţionala României a înfruntat echipa Germaniei. Tricolorele au abordat acest duel cu maximă seriozitate, mai ales după ce nemţoaicele au produs o mare surpriză, câştigând la limită prima partidă, cu Norvegia (33-32). Până la urmă, după un joc foarte bun, elevele lui Martin Ambrosio s-au impus lejer în această confruntare, cu 29-24 (după 14-11, la pauză). Golurile reprezentativei noastre au fost semnate de Eliza Buceschi (11), Cristina Neagu (5), Crina Pintea (4), Melinda Geiger (3), Aneta Udriştoiu (2), Cristina Florică (2), Cristina Laslo (1) şi de goal-keeper-ul Denisa Dedu (1 – din poartă în poartă).
Dintre cele trei jucătoare de la SCM Rm. Vâlcea care au fost convocate de selecţionerul Martin Ambrosio în lotul României pentru competiţia din Hexagon (Yuliya Dumanska, Raluca Băcăoanu şi Cristina Florică), doar ultima dintre acestea a evoluat ca titulară în meciul cu Germania. Handbalista originară din comuna Creţeni a bifat 44,55 de minute şi şi-a trecut inclusiv numele pe lista marcatoarelor, extrema stângă din Sala Traian reuşind să înscrie două goluri, câte unul în fiecare repriză, în minutele 6 şi 59. Pe de altă parte, Raluca Băcăoanu a evoluat doar 2,51 minute, iar Yuliya Dumanska a fost folosită doar 22 de secunde la o aruncare de la 7 metri. În schimb, vâlceanca Mădălina Zamfirescu nu a fost convocată pentru acest duel. (N.C.)