Vâlcea, înfrângere drastică în Danemarca! Herning Ikast, adversara din sferturile EHF European League

După două amânări, miercuri, 16 februarie, SCM Rm. Vâlcea a jucat partida tur cu Viborg, din grupele EHF European League. Confruntarea a avut loc pe terenul formației daneze. Cele două echipe se cunoșteau destul de bine. Cu doar trei zile înainte se întâlniseră în polivalenta vâlceană. Ambele au făcut o propagandă bună handbalului. SCM a avut perioade bune și mai puțin bune. Putea tranșa duelul în favoarea sa în partea secundă. A avut trei goluri avans, însă în ultimele trei minute Viborg a anulat diferența și a scos un punct din deplasarea de la poalele Capelei.

În al doilea meci, prima repriză a fost una slabă pentru elevele lui Bent Dahl. SCM a început jocul cu stângul. Gazdele au condus cu 4-0. ”Municipalele” nu au reușit nici din 7 metri să o învingă pe Kristensen. Glibko a trimis mingea în bară din 7 metri. Primul gol al Vâlcii a venit abia în minutul 7, după un time-out solicitat de Dahl. Elghaoui a spart gheața. Reușita sa nu le-a descătușat pe roș-albastre, care au punctat din nou abia în minutul 12. Tot Elghaoui a trimis mingea în plasă. Apoi, și datorită intervențiilor bune dintre buturile ale Isabellei Roch, SCM a reușit să revină în joc. De la 6-2, s-a făcut 6-5 (în minutul 17). Florica, după un contraatac condus de Liscevic, a trimis cu boltă, peste portar și a redat încrederea în tabăra formației noastre. Vestergaard a încercat să-și resusciteze echipa. A cerut timp de odihnă. Viborg a preluat iar inițiativa. Nikolic a ratat a doua aruncare de la 7 metri a Vâlcii, Gorshenina a trimis peste poartă, Klicovac a călcat semicercul, Bucur a șutat în portar, Liscevic a demonstrat încă o dată că nu trece printr-o perioadă bună. Ratările au cântărit în economia jocului. Danezele nu au iertat erorile adversarelor și și-au asigurat un avans relaxant pentru partea secundă. 15-8 s-a înregistrat la pauză. Tânărul portar al gazdelor, Kristiansen, a terminat repriza cu un procentaj de 53% al mingilor apărate.

”Municipalele” au încercat, în partea secundă, să repare ce a mers prost în prima repriză. De multe ori, însă, ce începe prost se termină și mai prost. Nu a fost ziua Vâlcii. Nici în ultimele 30 de minute SCM nu a schimbat impresia. Oboseala, poate deznădejdea au adâncit rana Vâlcii. În minutul 35, diferența era de zece goluri. Dahl (nu antrenorul, ci jucătoarea danezelor) a punctat pentru 19-9. Imediat, pe contraatac, Pedersen a marcat golul 20 al Viborgului și ecartul s-a mărit la 11. La jumătatea reprizei, Corinei Lupei a intrat bine pe teren și părea că poate să ajute SCM-ul să reducă din handicap. A fost doar o iluzie. Viborg a lăsat garda jos pentru puțin timp și pe final de meci a apăsat din nou pedala, încheind confruntarea en-fanfare. Diferența finală a fost de 11 goluri. Vâlcea a suferit o înfrângere drastică, prima din acest sezon european: scor 31-20.

Atât Viborg, cât și SCM mai au de jucat un singur meci. Nu vor conta prea mult rezultatele din ultima etapă. Formația daneză va fi prima în clasament, iar SCM, a doua. În sferturi, handbalistele de la poalele Capelei vor avea parte de o adversară și mai puternică decât Viborg. Vor întâlni, în dublă manșă, Herning Ikast, lidera din grupa C, formație aflată pe locul 3 în campionatul Danemarcei.

Până la dubla cu Ikast, Vâlcea joacă duminică, în deplasare, cu Vaci NKSE, din Ungaria.
În partida din Danemarca au înscris pentru SCM: Elghaoui (3), Klicovac (3), Dache (3), Gorshenina (2), Glibko (2), Lupei (2), Gonzalez (2), Nikolic (1), F|lorica (1), Liscevic (1).

Pentru Viborg au punctat: Jorgensen (8), Andersen (4), Pedersen (4), Haugsted (3), Hogdahl (2), Rivas-Toft (2), Hald (2), Frandsen (2), Andersen (1), Enkerud (1), Laursen (1), Dahl (1).