Tunurile pe Tunisia!

* tricolorele au trecut lejer de handbalistele africane, în penultimul meci din Grupa C

Calificate în grupele principale ale Campionatului Mondial din China încă de luni, 7 decembrie, în urma victoriei obţinute în faţa Ungariei (31-25), tricolorele au abordat cu un moral ridicat meciul cu Tunisia, penultimul din cadrul Grupei C. Aşa cum se cunoaşte, pentru România, duelul cu naţionala africană a precedat o altă dispută importantă, cea cu Norvegia, decisivă pentru stabilirea echipei care urma să termine prima fază pe primul loc.
Aşa cum era de aşteptat, Tunisia nu a fost decât un simplu partener de antrenament pentru tricolore, care au făcut aproape tot ceea ce au vrut pe teren. În aceste condiţii, pentru că diferenţa de valoare dintre handbalistele celor două combatante nu a lăsat nici un fel de dubiu în privinţa echipei care urma să se bucure la final pentru victorie, selecţionerul Radu Voina şi-a permis să ruleze toate jucătoarele pe care le-a avut la dispoziţie. Mai mult decât atât, gândindu-se la următorul meci cu Norvegia, Voina a lăsat-o în tribună pe Cristina Vărzaru.

Cu Tunisia, româncele şi-au asigurat un avantaj consistent pe tabela de marcaj încă din prima repriză (23-10), acesta continuând să crească după pauză, ce-i drept nu în aceleaşi proporţii. La final, naţionala noastră s-a impus cu un scor categoric (39-22), respectându-şi astfel statutul de cea mai prolifică echipă a Campionatului Mondial în prima fază a grupelor.

Golurile echipei române au fost marcate de Iulia Puşcaşu (7), Ionela Stanca (6), Oana Manea (6), Ramona Maier (5), Adriana Nechita (4), Clara Vădineanu (3), Melinda Geiger (3), Cristina Neagu (2), Narcisa Lecuşanu (2) şi Carmen Amariei (1).

Ramona Maier a debutat cu Tunisia

Meciul disputat miercuri, 9 decembrie, împotriva Tunisiei, a consemnat debutul pe teren a Ramonei Maier, care nu a evoluat în primele trei partide din Grupa C, cu Chile, Japonia şi Ungaria, din pricina unei uşoare accidentări. Tehnicienii au avut din nou emoţii cu Maier chiar şi în această partidă cu Tunisia, mai precis în minutul 24 al primei reprize, atunci când extrema de la Oltchim Rm. Vâlcea s-a accidentat la genunchiul stâng. Nu a fost însă nimic grav: Maier şi-a revenit rapid şi a putut să-şi ajute în continuare colegele.