China, doar un sparring-partner pentru tricolore

* naţionala ţării gazdă nu s-a putut opune României în primul meci din Grupa a II-a Principală * elevele lui Radu Voina s-au impus mai mult decât categoric, cu scorul de 40-19

Împotriva Chinei, în prima partidă din a doua fază a competiţiei, tricolorele au părut că au trecut cu brio peste „coşmarul” Norvegia. Deşi au început prost meciul, fiind conduse cu 4-2 în minutul 7 (în condiţiile în care fetele noastre au ratat şi două aruncări de la 7 metri), româncele au preluat pentru prima oară conducerea pe tabela de marcaj în minutul 10, după un contraatac finalizat de căpitanul echipei, Cristina Vărzaru (6-5). Ulterior, n-a mai fost decât o chestiune de minute până ce România s-a distanţat categoric pe tabela de marcaj. La pauză, elevele lui Radu Voina aveau deja nouă goluri în plus peste chinezoaice (21-12), iar spectacolul oferit de românce era departe de a se fi încheiat.

Repriza secundă a adus pe teren o echipă asiatică mult mai obosită, iar România a avut din ce în ce mai puţine probleme în defensivă, pe unde adversarele au pătruns din ce în mai greu (doar 7 goluri au primit în aceste 30 de minute din cel de-al doilea mitan). Scorul final (40-19) ne scuteşte de alte comentarii.

Marcatoarele echipei României în acest meci au fost Cristina Vărzaru (6 goluri), Iulia Puşcaşu (6), Ramona Maier (5), Clara Vădineanu (5), Adriana Nechita (4), Cristina Neagu (4), Ada Moldovan (3), Ionela Stanca (3), Narcisa Lecuşanu (2) şi Oana Manea (2).

Mihaela Tivadar, în locul Melindei Geiger

* în a doua fază a Campionatului Mondial, interul echipei HCM Roman a fost preferată de selecţionerul Radu Voina în locul Melindei Geiger

După prima fază a Campionatului Mondial din China, antrenorii Radu Voina şi Vlad Caba au luat decizia de a efectua o modificare în lotul cu care au abordat meciurile din grupa principală. Conform regulamentului, România a putut înlocui una dintre jucătoarele folosite în prima fază cu una dintre rezerve. „Ghinionista” s-a numit Melinda Geiger, care a lăsat locul în „16”-le naţionalei României, interului Mihaela Tivadar. Handbalista legitimată în prezent la echipa HCM Roman şi-a făcut debutul oficial la actuala ediţie a Mondialelor chiar în meciul cu China, câştigat de tricolore cu scorul de 40-19. Tivadar a bifat astfel la al doilea turneu final major din carieră, ea făcând parte şi din echipa care a cucerit medaliile de argint la Campionatul Mondial din Rusia, în 2005.