Să se ştie în toată ţara, Vâlcea este campioana! SCM, victorioasă în derby-ul handbalului feminin românesc

O nouă pagină din istoria handbalului feminin s-a scris sâmbătă, 21 septembrie, la Vâlcea. Campioana en-titre din Liga Florilor, SCM, a reuşit să obţină o nouă victorie în faţa celor de la CSM Bucureşti. Cele două combatante au mizat pe apărare în derby, sacrificând, pe alocuri, spectacolul. A fost un joc cu goluri puţine, dar cel mai important, gazdele au reuşit să înscrie cu unul mai mult decât adversarele. Partida a început în forţă, cu două goluri consecutive ale ”municipalelor”. Glibko şi Lopez au marcat, apoi Dumanska s-a remarcat între buturi. Bucureştencele au înscris pentru prima dată în derby în minutul 7, prin Klicovac. Echilibrul, pe tabelă, s-a restabilit în minutul 12, după un contraatac al Iuliei Curea şi după reuşita Andreei Lekic (3-3). S-a mers ”cap la cap” până la finalul primei reprize, care a găsit-o pe CSM Bucureşti cu un avantaj de un gol: 9-10. A existat şi un moment de panică în Polivalentă, după un fault în atac al Iuliei Curea. Marta Lopez a fost busculată. Iberica a căzut urât şi părea să-şi fi pierdut cunoştinţa. Au intrat brancardierii şi toată armata de medici din Sala ”Traian”, pentru a-i acorda îngrijiri medicale. Marta a mers, până la urmă, la vestiare, pe propriile-i picioare.

”Sami”, gol de trei puncte, în ultima secundă

În debutul părţii secunde, după un 7 metri ratat de Norgaard, CSM Bucureşti a reuşit să-şi mărească avantajul la două goluri (10-12), apoi să se distanţeze chiar la trei goluri (10-13 şi 11-14). Elevele lui Pera şi-au pierdut luciditatea. Au pierdut multe mingi uşoare şi părea să nu mai aibă soluţii pentru a stopa ascensiunea adversarelor. În ultimul sfert de oră au găsit, însă, resurse, pentru a relansa jocul. Liscevic, din 7 metri, Florica şi Elghaoui, pe contraatac au restabilit egalitatea: 14-14. Împinse de la spate de un public minunat, ”municipalele” nu au mai cedat iniţiativa. Cu patru minute înainte de final, aveau trei goluri peste Bucureşti. De la -3, au ajuns la +3. Jocul nu era încheiat. Pintea a egalat în ultimul minut de joc. În ultimele secunde, echipa mai lucidă şi mai norocoasă a fost cea vâlceană. Deşi în inferioritate numerică, Pera a riscat, iar la ultimul atac, la scorul de 19-19, a scos portarul pentru ca atacul să poată funcţiona cum trebuie. În ultima secundă, Samara da Silva s-a înălţat peste apărarea adversă, a aruncat puternic la poartă, iar mingea a poposit în plasă, declanşând fiesta în Sala Traian. Partida s-a încheiat la scorul de 20-19 în favoarea gazdelor.

”A fost un meci foarte dificil, dar ştiam că partida şi campionatele se câştigă în apărare. 15 minute din repriza secundă lucrurile nu au mers bine, dar apoi am zis că trebuie să riscăm, să fim îndrăzneţe, să facem lucrurile cu inima şi la final ne vom bucura. Nu am închis ochii când am tras la poartă. M-am antrenat în fiecare zi pentru un astfel de şut. A fost al doilea cel mai important gol din cariera mea”, a spus ”eroina” SCM-ului, Samara da Silva, imediat după terminarea derby-ului.
După acest succes, diferenţa dintre Vâlcea şi CSM Bucureşti s-a majorat la şase puncte, iar acum, pentru SCM, Corona Braşov a devenit principala contracandidată din lupta pentru un nou titlu naţional. Următorul meci al vâlcencelor va fi în Liga Campionilor. Pe 4 octombrie în Sala Traian vine campioana Germaniei, Bietigheim.
În derby-ul cu CSM Bucureşti au marcat pentru SCM: Liscevic (5), Glibko (4), Lopez (4), Fernandez (3), Florica (2), Da Silva (1) şi Elghaoui (1).
CSM Bucureşti a punctat prin: Pintea (5), Grbic (3), Lekic (3), Curea (2), Torstensson (2), Martin (2), perianu (1), Klicovac (1). (S.S.)