Rizea a debutat la Păuşeşti Măglaşi! Victoria cu Lăpuşata, dedicată aniversatului Juverdeanu

E meci, e zi de sărbătoare la Păuşeşti Măglaşi. Lidera din Liga a V-a a uitat de partida de la Pietrari, terminată la egalitate, 3-3 şi şi-a făcut iar fericiţi suporterii. Formaţia coordonată de Claudiu Dumitru, Gică Marga şi Florentin Oprescu s-a impus cu scorul de 4-2 în faţa celor de la Inter Lăpuşata. Laurenţiu Burlan şi Viorel Zamfirache nu au putut strânge tot lotul pentru această deplasare, însă l-au avut pe golgheterul Tudor Chitian. Lăpuşata a sperat să poată produce surpriza. Deschiderea scorului s-a produs rapid. Vali Mihalcea a profitat de o respingere în faţă a portarului şi a adus gazdele în avantaj în minutul 4. Inter a replicat imediat. Rădoi a executat bine o lovitură liberă din lateral stânga, de la vreo 20 de metri, sub transversală. Niţii a respins cu dificultate. Apoi Tănăsescu a trimis balonul în bara laterală. Până la urmă s-a făcut 1-1. La jumătatea reprizei, Chitian a marcat un gol de kinogramă, de la marginea suprafeţei de pedeapsă, din întoarcere, cu spatele la poartă, fără să se uite, direct în plasă. Gazdele s-au trezit din ”pumni” şi au preluat controlul jocului. Lăpuşata a fost aproape de un autogol, apoi ”Licurici” (Alexandru Ionescu) a avut şansa să înscrie un gol antologic, dintr-o lovitură liberă din faţa propriilor bănci de rezervă. Mingea l-a depăşit pe portar şi s-a dus în transversală. Finalul reprizei a fost decisiv pentru lidera din Liga a V-a. Într-un minut, ACS Păuşeşti Măglaşi a înscris de două ori. Alexandru Ionescu şi Zanfir (după o boltă, peste apărare, a lui Andrescu) au stabilit scorul pauzei, 3-1, şi jocul părea deja decis. Şi partea secundă a fost animată. Chitian a mai ratat două ocazii pentru oaspeţi (un şut care a trecut milimetric pe lângă bară şi după un contraatac plecat de la jumătatea terenului, în care atacantul de la Lăpuşata a driblat şi portarul, dar preluarea a fost prea lungă şi nu a mai ajuns la minge). În minutul 71, cu un şut frumos, din drop, Vali Mihalcea şi-a arătat clasa şi a risipit emoţiile gazdelor: 4-1. În prelungiri, oaspeţii au redus din diferenţă. Gabăr a preluat pe piept şi din prima a trimis balonul în plasă. Scor final: 4-2. La gazde a debutat Gabi Rizea, jucător cu experienţă în eşaloanele superioare, legitimat ultima dată la Sparta Rm. Vâlcea, vicecampioana Ligii a IV-a. Victoria cu Lăpuşata a fost dedicată de familia ACS Păuşeşti Măglaşi sărbătoritului zilei de duminică, Valentin Juverdeanu, integralist în acest meci.