Baschet

Cristi Achim a plecat victorios de la Vâlcea!

Sâmbătă, 18 noiembrie, înainte ca toţi iubitorii sportului din România să se bucure de calificarea Naţionalei de fotbal la Campionatul European de anul viitor, din Germania, pasionaţii de baschet din Vâlcea au putut urmări un meci frumos din Liga Naţională masculină. În Sala Traian a revenit, pentru prima dată ca adversar, antrenorul vâlcean Cristi Achim, care se confundă, practic, cu istoria şi palmaresul bogat al echipei CSM Oradea. În faţa a peste 1400 de spectatori, lidera din Grupa B a LNB şi-a respectat blazonul şi s-a impus cu scorul general de 90-74. Bihorenii şi-au uşurat misiunea din primele minute. Au obţinut primele 17 puncte ale confruntării. 9-23 s-a terminat primul sfert şi părea că meciul se poate transforma într-un galop de sănătate pentru formaţia vizitatoare. La pauza mare, după 20 de minute, tabela indica 26-51. Pe fondul acestui avans, CSU Oradea s-a relaxat. Elevii lui Hristu Şapera au revenit în joc, au recuperat rapid 9 puncte, dar Achim a intervenit şi şi-a trezit jucătorii, care au recuperat controlul. Sfertul 3, cel mai bun pentru favorita publicului, s-a încheiat la scorul de 52-74. Practic CS Vâlcea şi-a dublat punctele. Şi începutul sfertului decisiv a fost bun pentru trupa de la poalele Capelei (9-2 scor intermediar), dar oaspeţii au refăcut ecartul de 20 de puncte. Până la urmă, diferenţa finală a fost de 16 puncte, în favoarea mult mai experimentatei CSM Oradea, care se va lupta, cel mai probabil, şi în acest an pentru titlu în Liga Naţională. Vâlcea a rămas, după acest meci, cu bucuria unui spectacol sportiv de calitate şi de a fi evoluat în faţa uneia dintre cele mai bune echipe din prima ligă, dar şi cu speranţa că va reuşi, până la final de sezon, să-şi îndeplinească obiectivul, de menţinere în acest eşalon. Branch a punctat de cele mai multe ori pentru ”haita” vâlceană (16 puncte), însă şi Olisemeka s-a evidenţiat, cu şapte recuperări şi 12 puncte. Au mai punctat pentru Vâlcea: Paunovic 14, Williams 13, Ciucă 7, Blidaru 5, Rotaru 5, Solopa 2. Pentru echipa din Oradea Neal a adus cele mai multe puncte: 23. În următoarea rundă, ”lupii negri” vor juca tot pe teren propriu, cu BC CSU Sibiu. Partida va avea loc în Sala Traian sâmbătă, 26 noiembrie, de la ora 17.00.