Fiul rătăcitor, Adi Mijata, s-a întors la Lăpuşata după câţiva ani de pribegie, în Norvegia. Şi-a pus amprenta pe victoria cu Şirineasa

Pe cer au fost nori, dar pe ”strada” echipei din Lăpuşata a apărut iar soarele. Duminică, Inter a obţinut a patra victorie din acest sezon. S-a impus cu scorul de 3-2 la Şirineasa. Gazdele au trecut în avantaj în debutul partidei, după o neînţelegere în apărarea adversă, o greşeală comună a fundaşilor şi portarului. Oaspeţii au reuşit să egaleze. Adi Mijata, ”fiul rătăcitor”, revenit după câţiva ani petrecuţi în Norvegia, a intrat pe teren determinat, cu poftă de fotbal şi de goluri. A marcat pentru 1-1, după o deviere cu capul a lui Dragoş Gabăr. Tot Dragoş Gabăr a avut o acţiune bună, în minutul 30, la marginea careului, a driblat portarul advers şi a provocat eliminarea acestuia. În inferioritate numerică, Şirineasa a preluat din nou conducerea. 2-1 a fost la pauza.

”În repriza a doua am fost mult mai motivaţi, iar la 10 minute după începerea părţii secunde, Adrian Mijata a realizat dubla cu un lob peste portarul advers. Am mai avut încă 2-3 situaţii clare de a marca, iar eforturile noastre, în cele din urma, au fost răsplătite după o fază fixă: a fost o centrare a lui Laurenţiu Purcaru, apărarea adversă a respins mingea la marginea careului. Cristian Gabăr, fratele lui Dragoş, a prins un şut sănătos, cu stângul de la marginea careului şi balonul s-a dus în plasa laterală. A fost golul care ne-a adus victoria. Per total, jocul nostru a fost mai bun şi cred ca rezultatul este meritat. Toată echipa a evoluat foarte bine. Creştem de la meci la meci. Ne-au revenit o parte din jucători. Uşor-uşor, ne punem iar pe picioare”, a declarat Laurenţiu Burlan, oficialul formaţiei din Lăpuşata.

Viorel Zamfirache, antrenorul şi preşedintele clubului, a adăugat că banderola de căpitan a stat şi de această dată pe umărul lui Sorin Dincă: ”«Bengosu» (Tănăsescu), căpitanul obişnuit, a considerat că baderola stă mai bine pe braţul lui Sorin Dincă, că la el nu a fost cu noroc. I-a spus să o ţină Sorin, că e mai norocos. Avem două victorii cu Sorin căpitan. Nu minimalizăm efortul şi aportul niciunui jucător. Suntem uniţi. Contează grupul. Cu toţii au evoluat bine în ultimele meciuri şi ne-am putut bucura din nou de rezultate pozitive”.