Meci cu 9 goluri la Sălătrucel!

Alutus Sălătrucel a obţinut a 12-a victorie din acest sezon de Liga a V-a, Duminică, formaţia coordonată de Adrian Drăghici s-a impus cu scorul de 5-4 pe teren propriu, contra trupei din Drăgăşani. Partida, disputată de ploaie, a fost una disputată. Gazdele au condus cu 2-0. Albu a deschis scorul în minutul 16, după o fază frumoasă, simplă, două pase şi finalizare ca la biliard, bară-gol, dintr-un şut de la 25 de metri, pe diagonală. În minutul 23, ”Soare” (Sorin Niţă) a dublat diferenţa. A fost o centrare din dreapta, Cărăbineanu şi-a întors adversarul, iar Niţă a prins mingea pe şut şi a trimis-o cu sete în poartă. 2-0 s-a dovedit periculos. Elevii lui Marius Munteanu, printre care s-a regăsit şi trei juniori, unul de doar 14 ani, au replicat rapid. Au redus din diferenţă în minutul 35, după un corner executat de ”Gude” Gavrilescu. Oiţă s-a înălţat, în careu şi dintre fundaşii adverşi a trimis mingea curat, cu capul, în poartă (2-1). În minutul 37 s-a făcut 2-2, după o lovitură liberă din partea stângă, de la aproape 30 de metri. Mingea, expediată de Burtică a trecut prin zid şi l-a păcălit pe portarul gazdelor. În prelungirile primei reprize, Sălătrucel a trecut din nou la timonă. Didoiu a stabilit scorul pauzei: 3-2.

A continuat şi în repriza secundă ploaia… din cer, dar şi de goluri. Meciul a devenit tensionat. În minutul 55, Boicea, care fusese călcat involuntar de Oiţă s-a răzbunat pe jucătorul pe la Drăgăşani şi l-a călcat cu intenţie. A văzut cartonaşul roşu. În inferioritate, gazdele au rezistat bine, au marcat şi două goluri. Aruncarea în ”luptă” a lui Moraru a fost inspirată. A înscris în minutul 73, după ce oaspeţii egalaseră prin nou-intratul Alex Stoian (care l-a învins pe Nicula cu un şut de la 35 de metri). Execuţia lui Moraru a fost de clasă. Din marcaj, cu spatele la poartă a trimis mingea cu boltă, peste Sabău: 4-3. Tot Moraru a punctat, în minutul 85, din penalty (5-3). Suspansul s-a menţinut. În minutul 92, după o altă gafă a portarului gazdă, Vlădescu a redus din handicap. Drăgăşani nu a mai avut timp pentru o nouă reuşită, care i-ar fi adus un punct din acest joc spectaculos.