BaschetAlte sporturi

Obiectiv îndeplinit! CS Vâlcea 1924 continuă în Liga Națională de Baschet Masculin

Sâmbătă seara, echipa de baschet masculin fanion a județului, CS Vâlcea 1924, aflată la primul sezon pe prima scenă baschetbalistică a țării, și-a îndeplinit obiectivul. Va continua în Liga Națională. Meciul decisiv din play-out, din polivalenta de la poalele Capelei, s-a încheiat favorabil ”lupilor negri”. 95-83 a fost scorul final cu CSM Focșani, care s-a dovedit un adversar redutabil pentru elevii lui Hristu Șapera. A fost nevoie de cinci meciuri pentru stabilirea câștigătoarei, după 2-2 în primele patru. Meciul 5 a început prost pentru trupa vâlceană. După 10 minute, oaspeții conduceau cu 28-20. CS Vâlcea a mai recuperat un punct până la pauza mare. Sfertul 3 a fost de vis. După alte 10 minute, favorita publicului trecuse în față. S-a consemnat 28-12 și deja se întrezărea victoria. ”Lupii” au câștigat și ultimul sfert, cu 23-20 și s-a declanșat fiesta. Jucătorii și staff-ul au sărbătorit menținerea pe prima scenă baschetbalistică a țării alături de Brigada Zăvoi, care le-a fost alături necondiționat, inclusiv la meciurile din deplasare, dar și de ceilalți suporteri, care au trăit meci de meci bucuria revenirii baschetului vâlcean în prim plan, printre care și președintele CJV, Costi Rădulescu, cel care a susținut acest proiect finanțat de Consiliul Județean. În ultimul meci cu CSM Focșani, au punctat pentru Vâlcea: Branch (21 de puncte), Olisemeka (19 p), Vîrnă (18 puncte, toate aduse în urma aruncărilor de trei puncte), Rotaru (13 p), Sharkey (8), Ciucă (5), Solopa (5), Williams (4), Vlad (2). Bravo, ”lupilor”, felicitări tuturor!