Spectatori în teren, bătaie între jucători şi ameninţări cu retragerea de pe teren la Romani

Un caz similar celui de la Bărbăteşti, de săptămâna trecută, când oaspeţii, de la Topologul Galicea, au acuzat faptul că gazdele nu s-au preocupat de organizare, astfel că meciul s-a desfăşurat sub o presiune continuă a spectatorilor şi în condiţii neprielnice, a fost întâlnit şi la Romani, acolo unde s-a jucat partida dintre Forestierul şi Oltul Ioneşti. Excluzând faptul că a început cu mai bine de o jumătate de oră întârziere, meciul a decurs normal, adică n-au fost probleme majore până la pauză când Dobra şi compania conduceau cu scorul de 3-1, unul dintre goluri fiind marcat chiar din lovitură de pedeapsă. Tot scandalul a pornit în repriza a doua. „După pauză a fost măcel. Au intrat hotărâţi să ne termine. N-am văzut niciodată atâta răutate la un meci. Şi poliţistul de la ei a spus că nu se merită să joci fotbal aşa. Spectatorii se plimbau pe teren în timpul jocului, de câte ori ridicau asistenţii împotriva lor traversau ternul să-i ameninţe. Noi chiar nu putem să ne legăm de arbitraj în asemenea condiţii. Au arbitrat de frică şi oricine ar fi fost ar fi procedat ca ei, i-ar fi lăsat pe cei de la Romani să facă ce vor. Totul a culminat cu minutul 70-75 când Florin Dobra, de la noi, a fost lovit cu pumnul în careu. S-a ridicat, iar l-au lovit, au intrat şi spectatorii. I-a mai calmat portarul lor. Centralul i-a dat lui Dobra «roşu», iar de la Romani a eliminat doi jucători. Am vrut să ne retragem de pe teren, dar ne-am gândit că e mai rău pentru noi. După ce am reluat jocul, au început mai rău să ne lovească. Au egalat, apoi au marcat golul de 4-3 din off-side”, au declarat o parte a jucătorilor Oltului Ioneşti. Majoritatea spuselor celor de la Romani au fost confirmate şi de centralul partidei, Dumitru Rotariu, care a şi întocmit un raport suplimentar pentru a aduce la cunoştinţa organelor competente despre cele desfăşurate la Romani.

Drăgănescu spune că se exagerează
Binecunoscutul Mitică Drăgănescu n-a fost însă de acord cu acuzele pe care le-au adus cei de la Ioneşti: „Se exagerează! A fost un joc mai bărbătesc. Au fost faulturi de joc, dar nu bătaie. Iar cu secretarul de la Ioneşti s-a întâmplat ca ai noştri să riposteze pentru că el l-a înjurat pe un copil ce nici nu are părinţi şi normal că băiatul ăsta s-a enervat. Iar despre spectatori, într-adevăr, unul a traversat terenul pentru a se duce la asistent, dar când jocul era oprit. Eu personal, i-am reproşat asistentului, Diaconu cred, că lua el decizii în locul centralului. Mi-a vorbit şi urât, mă provoca. Mi-a zis «hai, bă, şi dă în mine». Apoi, cu băieţii de la Ioneşti am şi stat împreună după mei. O să vin la Comisie să văd de ce s-a făcut atâta scandal cu acest meci”.

Meciul a început cu o jumătate de oră întârziere
Partida dintre Forestierul Romani şi Oltul Ioneşti a început cu mai bine de o jumătate de oră întârziere pentru că gazdele nu aveau una dintre porţi. Mitică Drăgănescu, cel care se ocupă de Forestierul, ne-a spus că săptămâna trecută au fost tăiate nişte plute în apropierea terenului de joc, iar una dintre ele a rupt bara porţii. Astfel că a fost nevoit să rezolve problema. Totul s-a rezolvat în timp util, adică într-o jumătate de oră cât prevede regulamentul.