Derbi câştigat cu… „Vrăjeală”

Hidroelectra Vâlcea – CSM Drăgăşani 4-1 (1-1)

Lidera Ligii a IV-a, Hidroelectra Rm. Vâlcea, a întâlnit sâmbătă, pe teren propriu, pe cea de-a doua clasată, CSM Drăgăşani, gruparea lui Florin Lupu, ce, în actualul tur de campionat, a demonstrat un joc impecabil. Acest meci era de o importanţă capitală, deoarece oricare dintre cele două formaţii, se putea încorona campioană de toamnă. Derby-ul a adus faţă în faţă, pe una dintre cele mai cochete baze sportive din judeţ, două dintre cele mai în formă două echipe din Liga a IV-a. Deşi miza jocului era una majoră, nici una dintre cele două grupări nu s-a baricadat în apărare, rezultând un joc în care cele două conduceri tehnice au urmărit mai mult faza de atac.

Asta pentru că remiza nu ar fi ajutat pe nimeni, decât poate pe Dinamo Horezu, care avea de jucat un meci mult mai lejer în aceeaşi rundă, împotriva penultimei clasate, FC Govora, anunţată a fi o victimă sigură.

Echipa lui Lupu a rezistat doar 15 de minute!

Drăgăşănenii au început cu aplomb partida, dar tratarea cu superficialitate a multiplelor ocazii de gol din debutul primei reprize le-a fost fatală. Cu Sticlaru de nerecunoscut, cu Bălan încă prea firav pentru astfel de jocuri, ci Barbu excesiv de nervos (eliminat în minutul 78 pentru cumul de cartonaşe), CSM Drăgăşani a pierdut în faţa unei formaţii care a speculat orice greşeală în apărare, uneori dezorientată, dar şi surprinsă de fazele excelente create de Bunescu şi Pufu.
Astfel, oaspeţii au început partida în forţă, iar în minutul 2, Herţa putea deschide scorul, însă nu a avut puterea de a marca, şi, deşi singur cu portarul, s-a împotmolit în careu. Acelaşi jucător a mai ratat încă o ocazie, trei minute mai târziu, dar de data aceasta portarul advers a fost pe fază şi a respins. Replica celor de la Hidroelectra nu a întârziat să apară, iar Stanciu a încercat de la 20 de metri un lob peste portar, însă balonul a trecut cu puţin peste bara transversală. Primul gol al partidei avea să sosească pentru gazde în minutul 15. Blăjan a centrat în careu de la 30 de metri, iar prestigiosul atacant Pufu a lovit balonul cu capul şi a înscris. Un minut mai târziu, acelaşi Pufu şi-a bifat golul cu numărul 2, însă reuşita a fost anulată de central, pe motiv de ofsaid. Ocaziile s-au înmulţit spre finalul primei reprize, ambele formaţii dovedind un joc omogen, frumos, la care multe echipe din Liga I doar visează. Cu trei minute înainte de finalul primei reprize, Barbu a adus egalarea pentru echipa sa, printr-o pasă primită în careu.

Bunescu a extaziat spectatorii!

Repriza secundă avea să aducă un plus de energie pentru băieţii lui Lucian Giurcă, care au pornit în avalanşe spre poarta adversă. Harapu îşi putea aduce echipa în avantaj printr-un şut superb tras de la 35 de metri, însă portarul advers a reuşit să respingă cu dificultate balonul. În minutul 55, Glăvan a înscris dintr-o pasă superbă primită de la Bunescu, cunoscut sub pseudonimul de „Vrăjeală”. Nu de puţine ori, experimentatul jucător de la Hidroelectra a reuşit să facă şah-mat defensiva adversă, care era bulversată de pătrunderile în viteză în careu, cât şi de artificiile tehnice realizate de acesta. Publicul numeros prezent la meci pe o vreme urâtă şi ploioasă aplauda în delir fiecare fază creată de acesta, fiind considerat de mulţi cel mai bun jucător atât de pe teren, cât şi din Liga a IV-a. Vrăjeală a demonstrat că poate evolua şi într-un eşalon superior şi că nivelul Ligii a IV-a este unul scăzut pentru aptitudinile sale sportive. Golul cu numărul 3 a venit pentru gazde la mijlocul reprizei, care au înscris prin Bâzgan în urma unei lovituri libere. A fost momentul în care CSM-ul a clacat şi până la finele partidei nu şi-a mai putut reveni. Cu cinci minute înainte de încheierea partidei, Negrescu a obţinut o lovitură de pedeapsă pe care a şi executat-o ireproşabil, stabilind şi scorul final de 4-1.
Astfel, în urma acestui meci, Hidroelectra îşi păstrează locul fruntaş în clasament, cu un număr total de 44 de puncte, iar CSM Drăgăşani pică pe locul trei, în condiţiile în care Energia Malaia a pierdut în deplasare în faţa Vartex-ului.

Cele două echipe joacă curat, altele nu!

Tehnicianul Lucian Giurcă s-a declarat încântat la finalul partidei de spectacolul demonstrat de cele două echipe.„Mă aşteptam la un joc aşa frumos de ambele părţi. CSM Drăgăşani şi Flacăra Horezu sunt singurele echipe din Liga a V-a care au joc frumos şi care luptă pe căi legale pentru o eventuală promovare. Aş dori să remarc în acest meci evoluţia superbă a lui Blăjan cât şi a portarului Pârvu, care s-a achitat exemplar de sarcină. Noi jucăm pe teren, în timp ce alte echipe apelează la diverse tertipuri menite să distrugă frumuseţea fotbalului local. CSM-ul a dovedit un joc frumos, are un lot tânăr care luptă pe drept pentru orice punct în acest campionat. Îi felicit pentru evoluţia de astăzi”, a declarat antrenorul.

Scorul este unul just!

Şi antrenorul Florin Lupu a subliniat jocul exemplar al adversarilor. Deşi la început a declarat că scorul este unul nedrept, spre final şi-a schimbat declaraţiile, menţionând că gazdele au dovedit că îşi merită, până la urmă statutul de lider. „Aş putea spune că rezultatul nu este unul echitabil, că nu reflectă situaţia reală din teren. Diferenţa de trei goluri ar putea spune că am avut un joc slab, însă în începutul primei reprize am avut ocazii mult mai concludente. Rezultatul este unul mincinos! În repriza secundă ne-au dominat clar. Asta se datorează şi faptului că a am avut doi jucători pe care nu i-am putut folosi, şi anume Ziber şi Pârvoiu. Sunt supărat pe seninătatea cu care am tratat partida şi deşi am avut trei ocazii clare de a marca, totuşi nu am reuşit. Puteam avea 3-0 în prima repriză. Totodată, aş dori să-mi felicit jucătorii pentru evoluţia din acest tur de campionat. Aş dori să mulţumesc cu această ocazie Consiliului Local al municipiului Drăgăşani pentru suportul financiar şi uman oferit, domnului doctor Pavelescu, pentru sprijinul acordat. Felicit echipa gazdă pentru jocul prestat şi consider că rezultatul este unul just!”, a încheiat Florin Lupu, antrenor CSM Drăgăşani.
Au evoluat formaţiile:
Hidroelectra Rm. Vâlcea: Pârvu Herţa, Bâzgan, Harapu, Glăvan, Ilie, Blăjan, Bunescu, Jugăstreanu, Tiron, Pufu. Au mai jucat: Negrescu.
CSM Drăgăşani: Târziu, Mitală, Traşcă, Turică, Dandea, Barbu (eliminat min. 85), Ioniţă, Sitaru, Bălan, Stanciu, Drăguşin.