Din favorită la titlu, candidată la retrogradare?

Flacăra Horezu – Olteţul Zătreni 3-1

Depunctarea Flacărei Horezu, că până la urmă asta a însemnat decizia AJF-ului, a făcut ca obiectivele lui Costel Chelcea în ceea ce priveşte acest campionat să sufere modificări majore. Din pretendenţi la promovarea în cel de-al treilea eşalon fotbalistic al ţării, Chiriţoiu şi compania au ajuns acum să se gândească la soluţii pentru a nu intra în „hora” retrogradării din eşalonul de elită judeţean. Deocamdată nu sunt în situaţia această, însă diferenţa faţă de echipele care fac deja calcule în acest sens nu este prea mare. Decizia drastică luată cu Flacăra pare totuşi să nu fi afectat moralul jucătorilor care, din momentul în care au pierdut meciul la masa verde cu Luncavăţul Popeşti, iar apoi au fost anunţaţi că vor pierde în acelaşi mod alte cinci meciuri pe care le câştigaseră, au obţinut două victorii.

Una categorică, cu Sportul, iar acum, în ultima rundă a turului de campionat, s-au impus pe teren propriu în faţa Olteţului Zătreni cu scorul de 3-1. Oaspeţii cred că doar neşansa a făcut ca ei să piardă acest meci. În prima repriză au avut câteva situaţii bune, însă mingea n-a vrut să intre în poartă, Chiriţoiu fiind ajutat de balta formată în careul mic. Horezenii au avut mai mult noroc, au înscris, reuşind să intre la pauză în avantaj. „În repriza a două a fost mai echilibrat jocul. Au avut şi ei ocazii, dar şi noi. Numai că unii le-au valorificat, alţii nu”, ne-a prezentat, succint, desfăşurarea părţii a doua a meciului, Nicolae Vîlcu, poliţistul din Zătreni care se ocupă de Olteţul. Echipa sa practic nu mai putea emite pretenţii la câştigarea jocului din moment ce le-a fost eliminat un jucător. Arbitrul a considerat că Purcărea a faultat în postură de ultim apărător, astfel că Olteţul a rămas în inferioritate numerică. Flacăra a majorat avantajul la 2-0, însă meciul a fost relansat de reuşita lui Badea ce a contat pentru scorul de 2-1. Oaspeţii n-au mai avut forţa să revină. Horezenii au mai punctat o dată pentru scorul final de 3-1. Pentru echipa din Zătreni va urma o altă şansă de a se reabilita în faţa suporterilor la sfârşitul acestei săptămâni când va întâlni în Cupa României pe Olteţul Bălceşti. Un meci care contează cu adevărat pentru trupa lui Vîlcu ce doreşte să-şi demonstreze supremaţia în zona de sud a judeţului.       M.V.