Meci pe muchie de cuţit pentru FC Budeşti

În ciuda faptului că AS Mihăeşti domină categoric seria I de la „Onoare”, echipa lui Marian Sucea, FC Budeşti, încă mai păstrează speranţe că i s-ar putea crea culoar pentru a promova în elita fotbalului judeţean. A fost aproape, însă, de a pierde poate definitiv contactul cu locul 1, după meciul cu Viitorul Călimăneşti, de care s-au temut, însă nu atât încât să se gândească la pierderea celor trei puncte puse în joc. A fost un meci echilibrat, cu ocazii multe şi de o parte şi de cealaltă. Însă, în ciuda jocului spectaculos, la pauză scorul era tot „alb”, de 0-0. asta până-n minutul 51 când Zenovie, de la Viitorul Călimăneşti, a reuşit să spargă gheaţa, învingându-l pe portarul advers.

După marcarea golului, oaspeţii au mai redus motoarele, au crezut că pot conserva rezultatul, ba chiar că li se va da şansa să speculeze pe contraatac datorită urmărilor fireşti a lucrurilor. Gazdele trebuiau să forţeze, aşa că exista posibilitatea să se lase descoperite în apărare. Budeştenii au suferit până în minutul 77 când aveau să se dezlănţuie. Finalul le-a aparţinut în totalitate. Roman a egalat, Ban a adus pe FC Budeşti în avantaj, iar Iboleanu a stabilit scorul final, de 3-1 pentru echipa lui Sucea. În ciuda înfrângerii, nici trupa lui Andreescu („Pacu”) nu stă prea rău. Are doar 16 puncte, însă şi două jocuri mai puţin disputate. Unul, cu Oltul Dăeşti, rămas restanţă ca urmare a faptului că la ora programării jocului pe terenul din Călimăneşti era în plină desfăşurare campionatul naţional de baseball.