„Chimistele”, tot mai aproape de titlul naţional

* echipa antrenată de Radu Voina a câştigat săptămâna trecută alte două partide din Liga Naţională

* HC Zalău şi HCM Baia Mare au căzut victime grupării vâlcene

După eşecul suferit la Cluj, în faţa Universităţii din localitate (înfrângere care a pus capăt invincibilităţii ce data din urmă cu trei ani), Oltchim a strâns rândurile şi, chiar dacă a jucat la distanţă de doar câteva ore un alt meci important, a reuşit să-şi îndeplinească obiectivul şi să câştige derby-ul cu HC Zalău. Deşi au câştigat partida disputată pe terenul echipei din Sălaj, campioanele nu au strălucit, totuşi, nici de această dată. Au permis gazdelor să spere într-un nou rezultat surpriză în Liga Naţională. Au început binişor meciul, reuşind să se desprindă, după zece minute de joc, la trei goluri, dar n-au fost constante pe toată durata întâlnirii. Foarte motivate, gazdele au încercat să demonstreze că nu sunt cu nimic mai prejos decât valorile de la Oltchim. Au încheiat primul mitan cu un dezavantaj de doar două goluri (scor: 11-13) şi cu speranţa că în ultimele 30 de minute vor putea întoarce soarta derby-ului. Cea mai bună jucătoare a gazdelor a fost Gabriella Szucs, handbalistă adusă în România de Gheorghe Tadici, pe vremea când acesta antrena Oltchim-ul. În tabăra vâlceană s-a evidenţiat tot o jucătoare promovată de Tadici. Este vorba despre Talida Tolnai, care a închis poarta Oltchim-ului, astfel conducând-o spre un nou succes. HC Zalău – CS Oltchim s-a încheiat la scorul de 24-22 pentru chimiste, spre dezamăgirea lui Tadici, care a făcut din nou o criză de nervi pe marginea terenului, considerând că rezultatul a fost influenţat de cei doi „fluieraşi”. Acesta a şi fost sancţionat pe durata partidei pentru „ieşirile în decor”. A primit mai întâi o eliminare de două minute, iar apoi a fost exclus de pe bancă, ca urmare a deselor reproşuri pe care le-a făcut brigăzii de arbitrii şi oficialilor jocului. Altfel, cea mai bună marcatoare din acest meci a echipei din Zalău a fost unguroaica Szucs, autoare a opt goluri. O altă „ex-vâlceancă”, Valeria Beşe, a reuşit să puncteze o singură dată pentru echipa gazdă. Oltchim a avut-o golgheteră în această întâlnire pe Valentina Ardean, care a înscris de şapte ori. Pe lista marcatoarelor aceasta a fost urmată de: Vetkova (4 goluri), Farcău (2), Brădeanu (2), Ozel (2), Managarova (2), Băbeanu (2), Vizitiu (2), Chirilă (1).

Maramureşencele nu au pus probleme campioanelor

În ultima partida a seriei de trei meciuri programate pentru săptămâna trecută, Oltchim nu a mai primit o replică dârză. Întâlnirea cu HCM Baia Mare a fost una relaxantă pentru campioane, spre deosebire de duelurile crâncene de la Cluj şi Zalău. HCM, echipă situată în a doua parte a clasamentului Ligii Naţionale de handbal feminin nu a emis nicio pretenţie în faţa chimistelor. Elevele lui Radu Voina au putut domina astfel jocul de la un capăt la altul. Au intrat la pauză cu un avantaj de şapte goluri (8-15), aceeaşi diferenţă regăsindu-se şi la final (23-30), deşi la un moment dat avantajul oaspetelor a fost chiar şi de nouă goluri. Mai trebuie spus că succesul obţinut în Maramureş a adus Oltchim la distanţă de doar două meciuri de câştigarea unui nou titlu naţional. Formaţia vâlceană mai are de disputat încă cinci jocuri, iar distanţa care o desparte în acest moment de ocupanta poziţiei secunde în Liga Naţională este de şase puncte. În altă ordine de idei, la Baia Mare, din tabăra vâlceană s-a evidenţiat din nou extrema Valentina Ardean. Aceasta a punctat de cinci ori pentru Oltchim. Băbeanu şi Curea au înscris în acest meci câte patru goluri, Meiroşu, Nechita, Farcău şi Vetkova şi-au trecut în cont câte trei reuşite, Vizitiu şi Ozel, câte două, iar Brădeanu a înscris o dată.