„Alchimistele” defilează în campionat

Săptămâna trecută, înaintea partidei cu Toulon, elevele lui Peter Kovacs şi Aurelian Roşca au jucat şi în campionat. Miercuri, 13 octombrie, de la ora 18.00, vâlcencele au întâlnit-o în Sala Traian pe „U” Jolidon Cluj, nimeni alta decât vicecampioana României din sezonul trecut, echipă care şi în acest an îşi doreşte să se remarce pe prima scenă a handbalului feminin românesc, în speranţa că la sfârşitul sezonului va avea ceva mai mult noroc şi va putea accede, în sfârşit, în grupele Ligii Campionilor, alături de Oltchim. Acum n-a reuşit, dar îşi doreşte să mai încerce o dată. O variantă pentru a ajunge direct în cea mai importantă competiţie inter-cluburi din Europa ar fi fost şi să producă surpriza în campionatul intern. Asta ar fi însemnat să întrerupă domnia Oltchim-ului. Era destul de greu de crezut că acest lucru se va realiza, dar ardelencele au sperat în şansa lor pentru că s-a demonstrat de-a lungul timpului că în sport nimic nu e imposibil. Au ratat, însă, o primă oportunitate de a atrage atenţia. În duelul de săptămâna trecută, de la Rm. Vâlcea, n-au arătat ca o echipă care aspiră la supremaţie. S-au lăsat dominate încă din start, Oltchim ajungând după doar cinci minute de joc la un avantaj de cinci goluri. Senocico a mai încercat să schimbe impresia, dar nu prea a fost ajutată de colege. Astfel, diferenţa dintre cele două formaţii a început să devină tot mai vizibilă, „chimistele” ajungând să aibă un avantaj chiar şi de 11 goluri (20-9). Senocico a marcat pe finalul primului mitan din 7 metri, pentru 20-10, rezultat înregistrat şi la pauză. Putea fi 20-11, însă aceeaşi Senocico a ratat o nouă lovitură de penalitate cu doar câteva secunde înainte de fluierul final al primei reprize. S-a remarcat Paula Ungureanu în această fază, la fel cum a făcut-o de multe ori pe parcursul primelor 30 de minute.

Repriza a doua, câştigată de oaspete
* în minutul 33 s-a consemnat debutul Melindei Geiger la Oltchim

În partea secundă a întâlnirii cu „U” Jolidon Cluj s-a consemnat şi debutul Melindei Geiger într-un meci oficial al Oltchim-ului. Jucătoarea venită de la Baia Mare a intrat pe teren în minutul 33 şi a reuşit să puncteze de trei ori pentru formaţia vâlceană. Totuşi, per ansamblu, lucrurile nu au mai mers la fel de bine pentru Oltchim în partea a doua. Vâlcencele au menţinut ritmul din prima repriză doar până în minutul 45, când scorul indica 30-17 pentru gazde. Elevele lui Gheorghe Covaciu au reuşit, însă, să reducă din handicap în ultimele minute şi au câştigat repriza cu 20-18. S-a terminat, aşadar, 38-30 pentru Oltchim, care astfel s-a distanţat la trei puncte de următoare clasată, ocupanta locului 2, „U” Jolidon Cluj.
Pentru CS Oltchim au punctat: Nechita, Stanca, Ozel, Ardean, câte 5 goluri, Vizitiu (4), Neagu (3), Geiger (3), Szucs (2), Manea (2), Han (2), Maier (1), Beşe (1). Ce mai bună marcatoare a echipei din Cluj a fost Ani Senocico, autoare a 14 goluri.

HCM Buzău, următorul adversar

Campioana României va face pauză în întrecerea internă până pe 25 octombrie. Pentru această dată a fost programată întâlnirea din deplasare, cu HCM Buzău. Partida va conta pentru etapa a VII-a a Ligii Naţionale.