Liga 6

Zece goluri la Cernișoara, în derby-ul Ligii a VI-a! Un jucător a plecat cu Ambulanța la Spital. Are dublă fractură. Va fi operat

Sâmbătă după-amiază, la Cernișoara s-a disputat derby-ul Seriei Nord a Ligii a VI-a, între două echipe care aveau maxim de puncte: Cavalerul Trac și ACS Olanu. Ambele s-au ridicat la nivelul așteptat. A fost spectacol, multe goluri. 10 s-au înscris în total. Oaspeții au câștigat duelul cu scorul de 6-4. A fost a cincea victorie. Meciul a fost umbrit de o accidentare gravă. Olanu a acuzat jocul dur al gazdelor. Un tânăr fotbalist de la Olanu, în vârstă de doar 19 ani, a ajuns la spital. A fost transportat cu Ambulanța. A ieșit din joc la mijlocul primei reprize, după ce marcase primul gol pentru echipa sa, chiar din minutul 2 și a mai avut și alte acțiuni reușite. Este vorba despre Antonio Sandu, transferat de la Malaia. A mers la Horezu, dar de acolo a fost transportat la spitalul județean, din Râmnic. Din păcate, verdictul este dur. Ar avea dublă fractură de claviculă. Se pregătește pentru operație.

”A fost un meci dificil. Am deschis scorul rapid, încă din minutul 2, dar nu ne-am bucurat prea mult. În minutul 3 am fost egalați. Am condus de fiecare dată. Am intrat și la pauză pe plus (2-3), dar gazdele au revenit în joc. Abia spre final, după minutul 70, ne-am desprins la două goluri. Cernișoara a picat fizic, probabil. Am mai avut ocazii să mărim diferența și mai mult. Gazdele au jucat la intimidare din primul minut. Ne pare rău pentru Antonio. Chiar dacă nu s-a dat nici fault la faza în care el a fost grav accidentat, a fost o intrare prin alunecare, a fost agățat și a căzut rău. Meciul a fost întrerupt 10 minute. El a mers la spital. Îi dedicăm victoria și îi urăm însănătoșire grabnică. Le mulțumim suporterilor care au făcut deplasarea alături de noi. Am avut un autocar plin. Le mulțumim și băieților pentru joc și rezultate, care ne fac să ne gândim la promovare”, a declarat Radu Mănoiu, oficialul de la Olanu, după meciul de la Cernișoara. În afară de Antonio Sandu, au mai înscris pentru oaspeți: Alexandru Eduard (Menu), autorul unei duble, Antonio Matei, Gabi Oprea și Adrian Lungu.