Liga 6

Spectacol, la Măciuca! Opt goluri, unul mai frumos ca altul

Sâmbătă după-amiază a fost spectacol la Măciuca. Au contribuit echipa locală şi Faurul Livezi. Gazdele s-au impus cu scorul de 6-2. În prima repriză, oaspeţii au dat o replică bună. Au marcat de două ori (la fel ca şi măciucarii) şi au mai avut şi alte şanse de a înscrie. Deschiderea scorului s-a produs la jumătatea reprizei, după o cursă în partea stângă a lui Andrei Drăguşin, plecat cu mingea la picior din apropiere de jumătatea terenului. Cinci minute mai târziu, Barbu a adus egalarea pentru Livezi. Apoi Pantaleru a fost aproape de o reuşită istorică, de la 35 de metri, lateral dreapta. Mingea s-a oprit în bară. În loc de 1-2, s-a făcut 2-1. Casian Horumbă a primit o pasă în centru, pe culoar, şi a readus-o pe Damila în avantaj. Scorul pauzei a fost 2-2. În minutul 44, din apropiere de mijlocul terenului, Eduard Dincă a prins o torpilă şi a trimis balonul direct în vinclu. A fost o execuţie cum nu vezi nici în Liga I. Formaţiia coordonată de Bogdan Grigore a terminat bateriile după 45 de minute. În partea secundă, echipa coordonată de Dragoş Preda a înclinat balanţa în favoarea sa. ”Paga” Drăguşin a profitat, în minutul 49, de o greşeală în defensiva adversă şi a realizat dubla (3-2). Apoi Luca Munteanu i-a urmat exemplul. A realizat, de asemenea, doppietta. A marcat golul 4 şi golul 6. Pentru gazde a mai înscris şi Văduva, Munteanu oferind un nou assist. La ultima reuşită a lui Luca Munteanu, în încercarea de a evita golul, portarul advers s-a lovit cu capul de gardul de ciment dinspre vestiare. A fost şi motivul pentru care oaspeţii au contestat, la final, omologarea terenului din Măciuca. Cu excepţia acestui eveniment nefericit, jocul a fost viu, o adevărată plăcere pentru privitori.