Vâlcea, din nou la putere în Liga a III-a! Dăești, la patru puncte de primul loc! Victorie importantă, cu 9 jucători indisponibili

Echipele din Teleorman au cam făcut legea în primele etape din Seria a VI-a a Ligii a III-a. CSM Alexandria și Cetatea Turnu Măgurele au dominat debutul de campionat. Etapa a VII-a a fost, însă, a Vâlcii. Flacăra Horezu a învins lidera, pe Alexandria, iar Dăești a dărâmat Cetatea, chiar la Turnu Măgurele. Formația din comuna administrată  de George Popolan s-a impus fără dubii, cu 3-1. A fost singura înfrângere suferită de Turnu Măgurele pe teren propriu, în acest sezon. Totul a fost la superlativ pentru Dăești, chiar dacă semnalele nu erau prea bune. Vasile, Anghelina, Pîrvu, Pîrvulescu și Pițigoi nu au putut fi utilizați, din cauza problemelor medicale. Nici Saleh, Duțu, Cotolan și Wilfred nu au fost disponibili. Trupa din Fedeleșoiu a condus cu 3-0. Finlandezul Tiihonen a deschis scorul în minutul 39, cu un șut de la 25 de metri, la colțul scurt. Grecu a făcut diferența în partea secundă. A mărit ecartul la 3. A marcat de două ori, în minutele 54 (după o incursiune a lui Garcia) și 63. Vâlcenii au fost surprinși doar o dată, la ultima fază, în minutul 90+4. Dalu a marcat pentru echipa pregătită de Costin Lazăr. Cu acest succes, dăeștenii s-au apropiat la patru puncte de primul loc. Îi despart un punct de play-off.

”Am întâlnit o echipă bună, neînvinsă pe teren propriu. Am avut atitudine bună, dăruire și nu le-am dat prea multe șanse adversarilor. Ca aspect negativ, pot să spun doar că ne-am relaxat pe final și la ultima fază am primit gol. Îi felicit pe băieți pentru atitudine, pentru rezultat și cum ne-am pregătit în ultimele două săptămâni. Avem un lot bun și nu vreau să vorbesc de indisponibilități. Important este că începem să creștem. Ne bucurăm acum, iar de luni ne concentrăm pe jocul următorul. Pas cu pas vom ajunge acolo unde ne dorim. Trebuie să ne pregătim și mai bine, să fim umili, modești, să nu credem că am realizat ceva cu cele două victorii consecutive, dacă nu continuăm la fel. Ne gândim deja la meciul cu Horezu, o echipă care, la fel, ca și Turnu Măgurele, e acolo sus. Seria e foarte echilibrată. Între locul 2 și 6 sunt doar trei puncte, deci orice e posibil. Mai sunt multe etape și războiul e departe de a fi câștigat de vreo echipă. Trebie să rămânem concentrați. De luni, vor veni la pregătire Saleh și Wilfred. E un lucru pozitiv”, a declarat antrenorul echipei din Dăești, Călin Cojocaru, la finele partidei reușite de la Turnu Măgurele.

Au evoluat pentru Viitorul Dăești la Turnu Măgurele: Lungu – Ghiță, Munteanu, Iordache, Garcia, Nwabueze, Diaconescu, Tiihonen, Pahama, Grecu, Popa. Au mai intrat: Bîrzan, Nicula, Manole, Popolan.