Liga IVFotbal

De la 7-0, la… 0-0! Remiza albă, pe Municipal! ”Să vină banii la băieți!”

Sâmbătă după-amiază, pe Municipalul din Zăvoi, a avut loc derby-ul rundei, între echipa de pe locul secund, de dinaintea etapei, SCM Rm. Vâlcea și o altă echipă neînvinsă în campionat, FC Păușești Otăsău. Ultima întâlnire între cele două a fost înaintea debutului sezonului, într-un joc amical. Atunci, FCPO a pierdut drastic, cu 7-0. De la 7-0 s-a ajuns la 0-0. Trupa primarului Cătălin Avan a plecat neînvinsă din Zăvoi. A luat puncte cu ambele pretendente la titlu, Sparta și SCM.

A fost o remiză albă cu câteva ocazii, dar și cu două cartonașe roșii. Primul l-au primit gazdele. Ștefan Pufu a fos sancționat în minutul 40 cu al doilea galben, pentru simulare. În minutul 82 s-a refăcut echilibrul numeric. Despoiu, tot pentru cumul de avertismente, a văzut roșu.

”E foarte greu de pe margine, mult mai greu decât în teren. Ca jucător, ai emoții poate la început, apoi intri și dispar. Pe bancă suferi tot meciul. Sunt mulțumit de băieți. Am venit să nu pierdem și ne-am îndeplinit obiectivul. Se putea și mai bine, dar e bun și un punct într-un astfel de meci. Am întâlnit o echipă bună, care pasează mult. Ne-au dominat cei de la SCM, ca posesie, dar ne așteptam la acest lucru. Știam că nu ne putem lua cu ei la luptă, că aleargă mult, că nu suntem la nivelul lor din punct de vedere fizic. Noi am compensat printr-o organizare tactică exemplară. Poate nu sunt realist, dar ocazii mari nu știu dacă și-au creat adversarii. A fost o dominare sterilă, să-i spunem așa. Noi am avut o șansă să trecem în avantaj în prima repriză, prin Tilioiu, care a scăpat singur cu portarul. Nu se poate face o paralelă cu meciul amical pe care l-am jucat înainte de începerea campionatului în Zăvoi. De-abia ne strânsesem, am jucat  trei reprize de 30 de minute, nici nu am avut tot lotul, am mai luat de la adversari și chiar și atunci diferența s-a făcut în ultima parte a întâlnirii. Revenind, îi felicit pe băieți pentru efort, disciplina tactică. Suntem pe drumul cel bun, dar trebuie să rămânem modești. Nu am realizat nimic dacă nu continuăm la fel”, a declarat antrenorul de la Păușești Otăsău, Robert Olaru, după partida de pe Municipal.

La final, nici nu a mai fost nevoie ca jucătorii să strige: Să vină banii la băieți. Primarul Cătălin Avan și sponsorii și-au respectat promisiunea. Andrei Fistogeanu și colegii săi au primit prima de 350 de lei (de jucător) promisă pentru cele cinci puncte obținute în ultimele trei etape.