Vali Mihalcea a ajuns la 17 goluri marcate pentru Păuşeşti Măglaşi, în 10 etape! A impresionat şi în week-end

Duminică, 29 octombrie, CS Păuşeşti Măglaşi a obţinut a noua victorie din Liga a V-a. Formaţia pregătită de Claudiu Dumitru şi Gică Marga s-a impus cu scorul de 5-1 în deplasarea de la Mădulari, cu Şuşani. Gazdele au încercat să pună probleme liderei. Şi-au creat oportunităţi bune de a înscrie, cu siguranţă arată mai bine decât locul din clasament, dar oaspeţii şi-au dovedit superioritatea. Păuşeşti Măglaşi a deschis scorul din minutul 4, după un corner. A marcat Zanfir, cu capul. Echipa din Şuşani a încercat să revină. Dintr-o lovitură liberă a fost aproape de egalare. Portarul Niţii, supervizat, din tribună, de Larry Brănescu, fostul goal-keeper de la Juventus Torino şi alte echipe de tradiţie din Europa şi din Liga I, şi-a păstrat echipa în avantaj. A mai fost o fază la care gazdele au cerut penalty, apoi un gol anulat oaspeţilor pentru off-side. Lidera a ratat câteva oportunităţi uriaşe. Chiar dacă a primit cinci goluri, Albăstroiu, aflat în poarta celor de la Şuşani, s-a evidenţiat în mai multe rânduri, pe parcursul jocului, prin intervenţiile sale. În minutul 32, Vîlceanu, din tabăra CS Şuşani, a rămas singur, în centrul careului, dar s-a grăbit şi a avut o execuţie ratată. În loc de 1-1 s-a făcut 0-2. Vali Mihalcea, golgheterul Ligii a V-a, a înscris un euro-gol. Dintr-o lovitură liberă de lângă linia de margine, lateral stânga, a trimis balonul direct în vinclu. Înainte de pauză s-a intensificat presiunea la poarta celor de la Şuşani. Alex Ionescu a dus scorul, până la urmă, la 0-3. Partea secundă nu a mai fost la fel de intensă, însă nici lipsită de spectacol. În minutul 51, Alexandru Ionescu a realizat dubla (0-4). Apoi, în 75, primarul din Şuşani, Costi Tudor (component şi al echipei naţionale a primarilor din România), susţinut din tribună de o parte din locuitorii comunei pe care o administrează, dar şi de familie, soţia şi cei trei copii, a redus din diferenţă, după o centrare din dreapta. Răzvan Enache a ratat, ulterior, şansa golului 2 al gazdelor, din situaţie mai mult decât favorabilă. În minutul 90, Vali Mihalcea a închis tabela la scorul de 1-5, cu un şut de la marginea careului. A fost al 17-lea gol stagional pentru el.