Liga VFotbal

Oltul Drăgoești, patru meciuri, opt puncte! ”Cu lotul actual, nu mai am nicio emoție. Dacă îl aveam de la început, eram în primele cinci”

De la meciul cu lidera, Păușești Măglași, Oltul Drăgoești nu a mai pierdut în Liga a V-a. Are două victorii și două remize. Lotul a fost consolidat zilele trecute. Formația primarului Gheorghe Melente i-a cooptat și pe frații Drăghia, de la Băbeni. ”Avem o echipă de prieteni. 4-5 sunt din zona Ioneștiului. Cu lotul actual, nu am nicio emoție pe acest final de campionat. Dacă îl aveam de la început, eram în primele cinci echipe din Liga a V-a. Se pasează, se joacă un fotbal frumos, nu mai e ”dai și fugi”. Am câștigat cu Roești cu scorul de 1-0. Diferența a fost făcută în partea secundă. A marcat Sabin Cherăscu, dintr-o lovitură liberă de pe la 30 de metri, bară și gol. Am avut și noroc, spre deosebire de meciul trecut, de la Vlădești, unde cred că am ratat 10 ocazii și am terminat la egalitate cu Stejarul. Acum, în prima repriză, au avut cei de la Roești vreo trei ocazii. A apărat foarte bine portarul nostru, Claudiu Lungoci. Am avut și noi o acțiune bună, dar nu a reușit Mercin să ajungă, să finalizeze decisiv. Repriza a doua a fost a noastră. Și în prima, cum am spus, a fost bine, dar am avut nevoie de puțin timp până să se lege relațiile de joc, ținând cont că a fost pentru prima dată când am jucat în noua formulă. Am întâlnit o echipă bună, organizată, pe forță, care stă bine pe picioare. Ca și comportament, la fel, ireproșabil. Oaspeții au avut și 20-30 de suporteri cu ei. Se vede că fotbalul e iubit la Roești. Felicitări și lor, felicitări și băieților mei, în care am mare încredere”, a precizat Gheorghe Melente, primarul comunei Drăgoești.