Cetatea a triumfat la poalele Coziei

În drumul spre Liga a II-a, Cetatea Tr. Măgurele a mai făcut o victimă în eşalonul 3. Sâmbătă, 28 octombrie, lidera Seriei a VI-a a câştigat confruntarea cu ”lanterna roşie”, Cozia Călimăneşti. Teleormănenii au încercat să simplifice lucrurile din start. Au preluat conducerea în minutul 3. Dane a marcat pentru oaspeţi. În minutul 10 era deja 0-2. Manole a dublat avantajul echipei vizitatoare. Elevii lui Vasile Ilinca nu au reuşit să revină. În minutul 84, trupa lui Vali Bădoi a spulberat orice urmă de îndoială în privinţa câştigătoarei. Dane a realizat dubla. Cetatea a câştigat duelul cu scorul de 3-0 şi a rămas pe primul loc. Dacă formaţia vâlceană reuşea surpriza, Vediţa trecerea în fruntea ierarhiei. În runda viitoare, Cozia va juca tot pe teren propriu. Sâmbătă, 4 noiembrie, va înfrunta Oltul Curtişoara, un adversar mai la îndemână, pe care are posibilitatea să-l învingă. Ultima dată, cele două s-au înfruntat la Călimăneşti în barajul de promovare în Liga a III-a. Echipa din staţiune a sărbătorit atunci accederea pe cea de-a treia scenă fotbalistică a ţării.