Tavi Mîţoc, adversar pentru Drăgăşani. CS Guşoeni a ratat victoria printre degete. Oaspeţii au marcat în prelungiri, la ultima fază a meciului

CS Guşoeni luptă pentru menţinerea în Liga a IV-a. E pe locul 13. Se baza pe o victorie la debutul în retur. A fost aproape să o obţină. ”Taco” (Mateiaşi, jucător transferat de la Mădulari) a deschis scorul în debutul partidei cu Drăgăşani, după aproximativ 10 minute de joc, în urma unei faze fixe, un corner. A marcat cu capul. Gazdele au avut şansa să se desprindă. Ratările s-au răzbunat în partea secundă a întâlnirii. În minutul 70, la un atac imprudent în lateral, în apropiere de linia de margine, arbitrul a indicat punctul cu var. Oaspeţii au avut oportunitatea de a egala din 11 metri. Fidriloiu a rămas, însă, neînvins între buturile celor de la Guşoeni. Nu până la final. Până la urmă, derby-ul zonal dintre Guşoeni şi Drăgăşani s-a terminat la egalitate, 1-1. Tînjală a egalat în prelungiri, în minutul 90+4, la ultima fază a meciului.
În această partidă, profesorul Tavi Mîţoc, care, la nivel de seniori, a antrenat-o în mai multe rânduri pe Drăgăşani (nu echipa actuală, ci pe cele din trecut), a fost adversar pentru jucătorii de la Atletic. Mîţoc este noul antrenor de la Guşoeni.
”Alex Concioiu mi-a propus de mai mult timp să vin la Guşoeni. Acum am acceptat, dar am spus că nu voi putea să fiu prezent la toate meciurile oficiale, pentru că trebuie să-mi fac datoria la Colegiu, să mă ocup de copii. Din păcate, la Guşoeni nu prea avem posibilitatea nici să facem antrenamente. Băieţii sunt la serviciu, unii muncesc chiar departe de zona noastră. E o problemă şi asta, dar cred că se pot obţine puncte importante în acest retur. Chiar dacă va fi greu, obiectivul poate fi îndeplinit. Cu Drăgăşani a fost trist că am ratat victoria de această manieră. Am dominat, am stat bine în teren. Adversarii au avut acel penalty şi apoi un şut din lateral stânga, la ultima fază, în care ne-au surprins, după ce noi avusesem o ocazie de singur cu portarul în care puteam închide jocul. Acesta este fotbalul, îţi oferă câteodată şi astfel de surprize neplăcute. Trebuie să învăţăm din acest meci, să fim mai atenţi, să respectăm sarcinile de joc şi cu puţină organizare, putem obţine ce ne propunem”, a precizat Tavi Mîţoc, după remiza din derby-ul sudului, dintre Guşoeni şi Drăgăşani, din prima etapă a returului.