Viitorul Şirineasa a început meciul cu Vlădeşti de la 0-1. Până la pauză s-a ”reabilitat”

După ce a iernat pe locul 6, Viitorul Şirineasa (denumire sub care a început returul) a profitat de primul meci oficial din 2023. A câştigat cu FC Vlădeşti şi a urcat pe locul 4 în clasament. Formaţia coordonată de Daniel Băcanu şi Cosmin Streinu a intrat rău în joc. În minutul 6 a fost surprinsă. Marius Sava, căpitanul oaspeţilor, şi-a adus echipa în avantaj. Gazdele s-au trezit rapid din pumni şi au început să ameninţe serios poarta adversă. După mai multe ocazii ratate, în minutul 33 Şirineasa a egalat. Vlad Vâlcea a trimis balonul sub transversală. Imediat, o ţinere neglijentă a lui Cosmin Rogojină (”Sistem”), fundaşul de la Vlădeşti, a fost sancţionată cu lovitură de pedeapsă. Decarul şi căpitanul gazdelor, Adi Ţăpîrlan, a punctat din punctul cu var pentru 2-1, rezultat înregistrat şi la pauză. Şirineasa a avut şi o bară în prima parte a jocului. În repriza secundă, Andrei Neagoe şi colegii săi au încercat să revină, să anuleze diferenţa de pe tabelă. Nu au reuşit. Au mai primit un gol pe final de meci. Rădoi, în minutul 85, jucător intrat pe parcursul reprizei secunde, a stabilit scorul final: 3-1. A fost a noua victorie pentru Şirineasa în acest sezon de Liga a V-a. Primele două clasate par departe, dar şi returul e lung şi orice se poate întâmpla.