Petre Berbecaru, surprins de clasarea slabă a tricolorelor la Mondialul din Germania

Naţionala de handbal feminin a României a terminat doar pe locul 10 turneul final al Campionatului Mondial, care s-a disputat în perioada 1-17 decembrie, în Germania. Tricolorele antrenate de spaniolul Ambros Martin au capotat în optimile de finală ale competiţiei, în faţa reprezentativei Cehiei, cu scorul de 28-27.
Rezultatul l-a surprins total pe preşedintele de la HCM Rm. Vâlcea, Petre Berbecaru, care se aştepta ca România să-şi îndeplinească măcar obiectivul cu care a plecat la drum, adică să se califice până în sferturi. „Pe mine, cel puţin, dacă m-ar fi întrebat cineva, înainte de începerea turneului, «ce adversar mi-aş dori pentru optimi, din Grupa B?», aş fi răspuns, fără nicio ezitare: «Cehia!». Pentru că Cehia era echipa cu cele mai mici performanţe în competiţiile oficiale europene, la nivel de naţionale, iar în plus, în urmă cu un an, am şi învins-o la Europene, cu 30-28. Iar când tocmai Cehia a ieşit din nou în calea noastră, am zis că e excelent şi că e meritul fetelor că au ajuns să se bată cu ultima clasată din grupa cealaltă, România fiind prima în Grupa A. Am crezut că tricolorele şi-au uşurat singure şansa de a-şi realiza obiectivul, adică de a ajunge în primele opt, pentru că din câte ştiu eu, acesta era obiectivul declarat. Din păcate, nu ştiu ce s-a întâmplat în meciul cu Cehia şi cum de a putut fi pierdut. Sincer, chiar nu mă aşteptam la rezultatul acesta!”, a subliniat Berbecaru.

Franţa a câştigat titlul mondial la handbal feminin, după 23-21 în finala cu Norvegia

Turneul final al Campionatului Mondial de handbal feminin din Germania s-a încheiat duminică, 17 decembrie. În finala mare, s-au înfruntat Norvegia şi Franţa, titlul suprem revenind surprinzător echipei din Hexagon, care s-a impus cu scorul de 23-21 (după 11-10, la pauză). Aşa cum se cunoaşte, în prima fază, Franţa a făcut parte din aceeaşi grupă cu România, de care a şi dispus categoric în ultimul meci, cu scorul de 26-17. În finala mică a competiţiei, Olanda a învins Suedia, cu 24-21 (după 14-8, la pauză), astfel că a cucerit medaliile de bronz.
Următoarea ediţie a Mondialului de handbal feminin va avea loc peste doi ani, în Japonia, în perioada 30 noiembrie – 15 decembrie 2019. (N.C.)