Oltchim, mai tare decât Damila

* echipa antrenată de Ion Lazăr a câştigat la limită (cu scorul de 4-3) meciul amical care s-a disputat sâmbătă, 16 iulie, pe terenul din incinta bazei sportive „Oltchim”

La finele săptămânii trecute, mai precis sâmbătă, 16 iulie, cele două echipe vâlcene care vor evolua în Liga a III-a în sezonul viitor, FC Oltchim şi Damila Măciuca, s-au înfruntat într-un interesant meci amical, pe terenul din incinta bazei sportive „Oltchim”. Partida s-a întins pe durata a 120 de minute, timpul fiind împărţit în două reprize lungi, de câte 60 de minute fiecare. Din cauza vremii caniculare, jucătorii ambelor formaţii au beneficiat însă şi de câte o pauză de rehidratare, la fiecare 30 de minute de joc.
Pentru ambele combatante, duelul de sâmbăta trecută a reprezentat o excelentă repetiţie cu public înaintea meciurilor din primul tur al Cupei României, care se vor juca miercuri, 20 iulie, de la ora 17.30, atunci când, atât FC Oltchim, cât şi Damila Măciuca, au fost programate. Cele două echipe s-au înfruntat pentru a doua oară în această vară, prima întâlnire având loc pe 9 iulie, în cadrul „triunghiularului” pe care CSM Rm. Vâlcea l-a organizat în Zăvoi, când s-a consemnat un scor alb (0-0), însă meciul n-a durat atunci decât o repriză (de 50 de minute).
De această dată, câştig de cauză au avut „chimiştii” lui Ion Lazăr, care s-au impus cu scorul de 4-3 (2-1 după 60 de minute de joc), prin golurile marcate de Borţa, Răcăreanu, Moldoveanu şi Marinescu (ultimul fructificând un penalti obţinut de Şorega). FC Oltchim a început meciul cu Damila Măciuca în următoarea alcătuire: Vlădoi – Moldoveanu, Cocărăscu, Onofrei, Nania, Borţa, Tomescu, Preda, Ciochină, Dănuleţ, Răcăreanu. Pe parcursul celor 120 de minute de joc au mai fost folosiţi Dragoş Popescu, Cosmin Şorega, Octavian Marinescu, Adrian Piron, Culcescu, Mărăcine şi Călin.