Oltchim, din nou, între primele patru echipe de handbal ale lumii

* vâlcencele au reuşit să repare imaginea lăsată în ultimele două partide şi să câştige clar meciul cu Krim Ljubljana, care le-a asigurat, matematic, calificarea în semifinale

Duminică, 4 martie, a fost o zi specială pentru Oltchim. Campioana României a fost programată să întâlnească pe teren propriu, în faţa propriilor suporteri, formaţia Krim Ljubljana, într-un meci aproape decisiv pentru calificarea în semifinalele Ligii Campionilor. Pentru a-şi asigura matematic accederea în penultimul act, Manea şi compania aveau nevoie de cel puţin un egal în disputa cu formaţia slovenă. Au luptat, însă, pentru o victorie clară, pentru a-şi spăla imaginea, pentru a face uitate ultimele două partide, cu Buducnost şi cu Metz, în care au practicat un joc mediocru. Nu au avut o misiune tocmai uşoară. Gruparea pregătită de Tonje Tiselj şi-a vândut scump pielea. A venit la Vâlcea determinată să lupte până la capăt pentru şansa ei. Formaţia din Ljubljana trebuia să câştige meciul cu Oltchim şi pe cel cu Metz, iar elevele lui Radu Voina să piardă ultimele două partide. Până la urmă s-a întâmplat cum era mai bine pentru Oltchim. Campioana României a câştigat duelul cu formaţia slovenă şi a făcut ca ultimul meci, cu Buducnost, să nu mai conteze decât pentru palmares.

Slovenele s-au ţinut „scai” în primul mitan

Deşi s-a văzut clar o schimbare în meciul cu Krim Ljubljana faţă de precedentele două partide, cel puţin de atitudine, Oltchim nu a reuşit să spulbere emoţiile încă din prima repriză. Handbalistele vâlcene au avut iniţiativa, dar nu s-au putut distanţa prea mult pe tabelă. Abia după un sfert de oră de joc s-au putut bucura de un avantaj de trei goluri: 10-7. Oaspetele n-au cedat. Seric şi Franic i-au ţinut locul marcatoarei de serviciu, Penezic, care n-a avut nicio şansă în primele 30 de minute să scape de marcajul strâns al Managarovei. Până la urmă Krim a egalat: 12-12, în minutul 25. Finalul de repriză a aparţinut vâlcencelor, care au tras tare şi au intrat la vestiare cu un avantaj de două goluri: 17-15.

„Chimistele” au fost „resuscitate” la pauză

Pauza a fost un sfetnic bun pentru echipa vâlceană. După vreo şase minute din actul secund în care s-a mers cap la cap, Oltchim s-a aşezat la timonă şi şi-a demonstrat valoarea. Cele două combatante s-au aflat pentru ultima dată la egalitate în minutul 36, când tabela indica 18-18. De aici şi până la un avantaj de şapte goluri pentru gazde nu a mai fost decât un pas. Paradele Luminiţei Dinu, eficacitatea lui Ardean, determinarea Oanei Manea şi precizia Danei Băbeanu la loviturile de la 7 metri au făcut ca Oltchim să conducă, în minutul 49, cu 27-20, un scor care a adus liniştea la Vâlcea. Handbalistele pregătite de Radu Voina s-au relaxat pe final. Totuşi, în ciuda celor şapte atacuri consecutive ratate, oaspetele nu au reuşit să recupereze decât două goluri: 27-22. Ozel a întrerupt seria neagră şi a punctat pentru 28-22, astfel că în sală se auzea deja celebra „Ole, ole, ole, we are the champions”. La final s-au consemnat patru goluri diferenţă. Oltchim a învins-o cu 30-26 pe Krim Ljubljana şi şi-a asigurat calificarea în semifinalele Ligii Campionilor de pe locul 2, cu o etapă înainte de finalul fazei grupelor principale.
Pentru Oltchim au punctat în acest meci: Ardean (8 goluri), Băbeanu (6 goluri – toate din 7 metri), Manea (4), Jovanovic (4), Ozel (3), Brădeanu (2), Managarova (2), Meiroşu (1).
Krim a înscris prin: Seric (5 goluri), Franic (5), Lazovic (3), Penezic (3), Acimovic (2), Mavsar (2), Koren (2), Bille (1), Son (1), Gubernic (1), Gregorc (1).