Volei

Si-au vândut scump pielea

Mobitelco Cluj-Napoca – BC Rm. Vâlcea 98-77

Şi-au vândut scump pielea

Grea misiune au avut vâlcenii în Ardeal, duminică seara, în partida cu una dintre reprezentantele ţării noastre în cupele europene. Mobitelco Cluj-Napoca este una dintre grupările de prim-rang din Divizia A şi era greu de crezut că elevii lui Cristian Achim vor putea rezista în faţa iureşului declanşat de baschetbalişti de clasă internaţională, precum sunt americanii LeVar Seals, Cory Jenkins sau românii Bruno Roschnafsky şi Mihai Silvăşan. Totuşi, în faţa unui public entuziast, vâlcenii nu s-au pierdut deloc cu firea, şi-au vândut scump pielea, şi au oferit o replică pe măsură grupării ardelene, chiar dacă la final au trebuit să se recunoască învinşi.

Contrar aşteptărilor, baschetbaliştii vâlceni au început meciul în trombă, au condus cu 9-8, însă de aici totul s-a stins. Gazdele au preluat în scurt timp conducerea, iar la finele primelor zece minute de joc se aflau în avantaj (26-20). Elevii lui Cristi Achim au continuat să fie periculoşi, s-au agăţat de fiecare minge, iar asta nu le-a prea convenit gazdelor, care sperau că-n acest meci vor reuşi să-i odihnească pe unii dintre titulari, cu gândul la viitoarele confruntări din FIBA Europe Cup Challenge. Aşa că în loc de a se desprinde şi a linişti jocul, jucătorii de la Mobitelco s-au chinuit minute în şir să găsească antidotul pentru agresiva apărare vâlceană. Echipa clujeană a triumfat la limită în al doilea sfert (19-18), iar la vestiare a intrat cu o diferenţă de puncte cu totul şi cu totul neprevăzută (45-38).

Dominarea autoritară a clujenilor s-a concretizat mai mult după revenirea de la vestiare. Deşi Cristi Achim i-a urmărit pe adversari în dese rânduri la televizor, atunci când aceştia au evoluat în cupele europene, nu a reuşit să găsească variante optime de anihilare pentru o echipă strălucitoare din toate punctele de vedere: tehnicitate, spectaculozitate, omogenitate. Cu Silvăşan în formă maximă la aruncările de 3 puncte, Mobitelco a tranşat în favoarea ei următoarele două sferturi. Pe al treilea cu 23-17, iar pe al patrulea cu 30-22. În aceste condiţii, şi diferenţa de puncte de pe tabela de marcaj a crescut vertiginos, la finele celor 40 de minute de joc scorul fiind net favorabil gazdelor (98-77). BC Rm. Vâlcea are meritul că a reuşit să-i stopeze pe clujeni să treacă graniţa a 100 de puncte marcate într-un meci jucat pe teren propriu, un fapt mai rar întâlnit în tabăra ardeleană. O singură dată a mai fost pusă Mobitelco în această postură, atunci când a jucat cu Gaz Metan Mediaş.

Fără sârbi

Cristian Achim nu i-a putut folosi în meciul de la Cluj-Napoca pe sârbii Nikola Radmanovac şi Vladimir Milosevic, care au probleme cu viza de şedere în România, două absenţe importante care s-au dovedit până la urmă a cântări destul de greu în economia partidei. Oricum, este greu de crezut, şi cu acest lucru a fost de acord însuşi antrenorul vâlcean, că cei doi jucători din spaţiul ex-iugoslav ar fi putut da o altă faţă echipei. Poate s-ar fi putut obţine doar un rezultat mai strâns. Însă doar atât. În lipsa sârbilor, trupa vâlceană s-a bazat în special pe americanul Jamaal Miller, dar acesta nu a putut să ţină piept de unul singur echipei clujene.

Miller, eficacitate maximă

Americanul Jamaal Miller a fost încă o dată liderul echipei vâlcene. Şi-a condus echipa cu autoritate, a realizat un recital la aruncări de 3 puncte alături de clujeanul Silvăşan, iar până la final şi-a trecut în cont 38 de puncte, o cifră impresionantă pentru un jucător aflat abia la al doilea său meci sub culorile clubului vâlcean.

Cristi Achim: „I-am ţinut mult timp în şah!”

În ciuda înfrângerii, vâlcenii au smuls ropote de aplauze din partea spectatorilor din Sala „Horia Demian”, iar dintre toţi cei care-au jucat, în afara americanului Jamaal Miller, antrenorul Cristian Achim i-a mai remarcat în mod special pe Dragoş Andrei, Rareş Paşca şi Viorel Nănescu. „Toţi băieţii au jucat foarte bine, ne-am ridicat în dese rânduri la nivelul puternicilor noştri adversari. Nu cred că dacă ar fi jucat şi sârbii am fi putut face mai mult. Mobitelco e oricum o echipă extrem de bună, iar noi avem meritul că i-am ţinut mult timp în şah. La pauza mare a meciului nu aveau decât şapte puncte avantaj, spre surprinderea generală a suporterilor. Au vrut să-şi odihnească titularii, dar n-au prea reuşit acest lucru. La noi a excelat din nou Miller, americanul este un jucător de excepţie, o achiziţie extraordinară pentru noi”, a mărturisit Cristian Achim după meciul din Ardeal.

CSU Oradea – BC Rm. Vâlcea

Cine pariază pe vâlceni?

După evoluţia promiţătoare de la Cluj-Napoca, BC Rm. Vâlcea merge la finele acestei săptămâni la Oradea pentru o partidă aparent mai lejeră decât cea cu Mobitelco. Nu va fi însă deloc aşa, pentru că gazdele sunt o echipă care-n mod sigur le va pune suficiente probleme vâlcenilor, poate şi pentru că se află de asemenea în lkupta directă pentru evitarea retrogradării. Mai mult decât atât, este clar că acesta e adevăratul examen de maturitate al echipei vâlcene. Un succes la Oradea ar însemna că mecanismul vâlcean a început să meargă. „La Oradea mergem în primul rând să jucăm. La mai mult de atât nici nu ne putem gândi. Nu cred că putem să câştigăm vreun meci în acest tur. Revirimentul nostru se va vedea abia din retur, după ce vom mai aduce încă doi americani, ambii pivoţi, care vor veni la Vâlcea după Anul Nou, pe 2-3 ianuarie. Atunci putem discuta altfel cu fiecare adversar pe care-l vom întâlni. Ce-i drept, nici acum lotul nu e chiar atât de slab, dar avem mulţi jucători lipsiţi de experienţă”, a spus Achim înaintea partidei de sâmbătă, 15 decembrie.