Volei

Primele semne ale revirimentului

BC Rm. Vâlcea – Atlassib Sibiu 97-109

Deşi a suferit cea de-a noua înfrângere consecutivă în Divizia A de baschet masculin, BC Rm. Vâlcea a dat sâmbăta trecută, în Sala „Traian”, primele semne ale unui reviriment mult aşteptat de către suporteri şi oficiali. În faţa unui adversar extrem de puternic, care-a avut în lot patru americani de primă mână, a căror valoare este foarte apreciată pe plan intern, elevii antrenaţi de Cristian Achim şi Gogu Manolescu nu evoluat cât se poate de dezinvolt şi de curajos. Iar dacă în primele două sferturi vâlcenii ar fi reuşit să se menţină mai mult timp echilibrul pe tabela de marcaj, atunci în mod cert am fi vorbit acum despre cea dintâi surpriză de proporţii din acest campionat.

Încă din primele zece minute de joc am asistat la un meci cât se poate de spectaculos, ambele echipe care s-au înfruntat dând tot ce au avut mai bun pe teren. Mai experimentaţi, sibienii, de fapt americano-sibienii, au preluat frâiele partidei, avându-l în prim-plan pe Ronald Blackshear (care-a marcat pe toată durata meciului nu mai puţin decât 45 de puncte), cea mai proaspătă achiziţie a lor, astfel că au terminat primul sfert în avantaj (33-27). Din păcate, încercând să evolueze cot la cot cu rivalii lor, să se păstreze în joc, vâlcenii au început să greşească tot mai mult din sfertul al doilea. Americanul adus în săptămâna precedentă la Vâlcea, Jamaal Miller, n-a reuşit decât în puţine rânduri să le ţină piept conaţionalilor săi, fiind ce-i drept, prea puţin ajutat de coechipieri. Cum la pauză scorul devenise 65-42, practic nimeni nu mai credea că BC Rm. Vâlcea ar mai putea să le pună probleme celor de la Atlassib.

Şi totuşi, miraculoasa revenire avea să se producă începând cu sfertul al treilea. Miller a fost tot mai util echipei, a punctat constant, chiar şi din aruncări de 3 puncte, şi a tras astfel echipa după el. În scurt timp, s-a ajuns ca sibienii să nu mai fie atât de siguri de victorie, mai ales că jucătorii lui Achim au câştigat sfertul cu un avantaj neverosimil (36-18), care i-a redus la tăcere pe cei aproximativ 60 de membri ai galeriei din Ardeal. Ultimele zece minute de joc au început de la 83-78 pentru Atlassib, dar era clar că echipa noastră e pe val şi-n scurt timp scorul a devenit egal (91-91). Dragoş Andrei a beneficiat atunci de o aruncare liberă, a ratat-o, iar pe contraatac oaspeţii au înscris. În rol şi-au intrat din acel moment şi arbitrii, în special Stelian Bănică, omul care-a luat în câteva rânduri decizii bizare împotriva echipei vâlcene. Oarecum descătuşaţi din punct de vedere psihic după ce au scăpat de ruşinea de a fi conduşi, sibienii s-au detaşat apoi la 104-91, diferenţă care până la final nu a mai putut fi remontată de trupa lui Cristi Achim. Scor final 109-97 pentru Atlassib Sibiu, dar evoluţia vâlcenilor a avut darul de a renaşte speranţele că această echipă minunată se va salva totuşi de la retrogradare.

Au marcat pentru BC Rm. Vâlcea: Jamaal Miller – 33 puncte (7×3), Nikola Radmanovac – 22 (4×3), Dragoş Andrei – 12 (2×3), Vladimir Milosevic –12, Mădălin Nicolae – 12, Viorel Nănescu – 3 (1×3) şi Lucian Călin – 3.

Un american preţios

Debutul americanului de 24 de ani, Jamaal Miller, la BC Rm. Vâlcea a fost de bun augur, deşi nu a fost încununat şi de o victorie în faţa celor de la Atlassib Sibiu. Baschetbalistul de peste Ocean i-a încântat pe toţi cei prezenţi în Sala „Traian”, prin driblinguri de efect, printr-o ştiinţă anume de a coordona jocul din teren şi în primul rând printr-o eficacitate sporită. A marcat 33 de puncte, cele mai multe dintre toţi jucătorii vâlceni trimişi pe teren, dar a şi reuşit să puncteze de şapte ori din aruncări de 3 puncte, ceea ce spune multe despre importanţa transferului său la Vâlcea.

Achim l-a lăudat pe Miller

Dezamăgit după încă o înfrângere a echipei pe care-o antrenează, Cristian Achim a apreciat în primul rând evoluţia jucătorului american pe care BC Rm. Vâlcea l-a transferat chiar înaintea meciului cu Atlassib Sibiu, dar nu a uitat să e mulţumească şi celorlalţi jucători pentru dăruirea din teren. „S-a văzut că prezenţa baschetbalistului american este foarte importantă pentru noi, dar în acelaşi timp nu aş vrea să diminuez din meritele celorlalţi, care-au fost la fel de buni. Din păcate, nu avem încă un aşa-zis număr «5» în echipă, un pivot, pe care îl vom aduce însă cu siguranţă în perioada următoare. Din acel moment, sunt convins că şi rezultatele vor fi altele. Acum important e că echipa este pe drumul bun, joacă, face faţă din ce în ce mai bine Diviziei A şi nu peste mult timp vor apărea şi rezultatele. Cred că puteam să învingem şi pe Atlassib Sibiu, dacă nu aveam parte de nişte arbitri care-au luat iarăşi câteva decizii în defavoarea noastră, la scorul de 91-91. Au apărut câteva decizii absolut ciudate, însă mă abţin să comentez mai mult, pentru că mă preocupă doar echipa mea”, a spus Cristian Achim la finele meciului cu gruparea din Sibiu.

„De la formaţia adversă, m-a surprins în principal evoluţia americanului Blackshear, despre care vreau să vă spun un secret. Cu noi, a făcut primul său meci fantastic în România. În primele două partide, procentajul său a fost execrabil, a fost cel care-a tras practic echipa în jos. Acesta e însă norocul nostru, cu noi toţi joacă senzaţional. Este un jucător bun, dar nu atât de mare, iar împotriva noastră a beneficiat şi de aportul consistent al celorlalţi americani”, a încheiat tehnicianul vâlcean.

Nicu Enache îşi dorea victoria

Directorul general al firmei Protectchim SA, Nicu Enache, unul dintre sponsorii principali ai echipei de baschet masculin BC Rm. Vâlcea s-a arătat la finele partidei cu Atlassib Sibiu deosebit de încântat de jocul formaţiei pregătite de Cristian Achim şi-n special de prestaţia americanului Jamaal Miller.

„Meciul a fost, după părerea mea, extrem de spectaculos. Îmi pare însă foarte rău că am pierdut, pentru că totuşi eu cred că puteam să câştigăm. M-a bucurat de asemenea evoluţia americanului Miller, un jucător de care echipa avea neapărată nevoie. Acesta a fost primul lui meci oficial, l-am văzut doar în pregătiri, ştiam ce poate, iar acum ne-a confirmat că este într-adevăr un jucător excepţional, aţi văzut că a tras practic echipa după el. Noi ne vom continua treaba, avem de gând să aducem încă un pivot, cred că va fi tot un american, pentru că sperăm să facem o echipă care să fie competitivă în campionat. Şi nu numai atât, ci să şi urcăm în clasament, pentru că scopul nostru în acest an este să rămânem în prima ligă şi apoi să sperăm la mai mult în viitorul campionat”, a spus Nicu Enache.