Volei

CET Govora a contat un singur sfert la Alexandria

La finele săptămânii trecute, mai precis sâmbătă, 7 martie, CET Govora s-a deplasat la Alexandria, acolo unde a întâlnit una dintre cele mai puternice grupări din Divizia A. Aşa cum era de aşteptat, echipa lui Mădălin Piperea şi-a adjudecat victoria, una pe deplin meritată, cu scorul de 90-58. Vâlcencele au contat doar în primul sfert, pe care, surprinzător, au reuşit să şi-l adjudece cu scorul de 20-18. Odată cu sfertul al doilea, pe elevele lui Mihai Toma le-au lăsat şi forţele (şi-au spus cuvântul programul infernal din ultima perioadă, precum şi subţirimea lotului), iar BCT Alexandria a început să pună stăpânire pe joc. În aceste condiţii, la pauză, gazdele aveau deja opt puncte în plus peste CET Govora: 38-30.

Diferenţa a continuat să crească şi după revenirea de la vestiare, la finele celui de-al treilea sfert consemnându-se scorul de 65-49 pentru teleormănence. Scăpate de emoţii, jucătoarele antrenate de Mădălin Piperea au jucat şi la spectacol în ultimul sfert, pe care şi l-au adjudecat la 16 puncte diferenţă (25-9), exact atâtea câte erau în urma celorlalte trei sferturi, aşa că izbânda a fost una cât se poate normală.

Tijana Rus a absentat

La Alexandria, CET Govora nu s-a putut baza pe serviciile uneia dintre cele patru „straniere” din lot. Este vorba de Tijana Rus, care s-a resimţit în urma accidentării suferită în meciul de la mijlocul săptămânii trecute, atunci când formaţia vâlceană a întâlnit, pe teren propriu, în Sala Traian, echipa CSM Oradea, în faţa căreia s-a impus la capătul unui meci extrem de disputat.

Trei jucătoare au evoluat câte 40 de minute

Cu un lot destul de subţiat din punct de vedere numeric (doar opt jucătoare fiind valide), antrenorul Mihai Toma a fost nevoit să le folosească la Alexandria, permanent, timp de 40 de minute, atât cât a durat meciul, pe Florina Diaconu, Milena Krstajic şi Janina Simionca. Şi-au mai adus aportul pe teren, o perioadă destul de mare de timp, Irina Borş (33 de minute) şi Raluca Ungureanu (28), celelalte trei baschetbaliste folosite evoluând extrem de puţin: Ljiljana Latinovic (6 minute), Georgeta Ştefan (6) şi Marijana Ivovic (5).
BCT Alexandria 90
CET Govora  58
(18-20, 20-10, 27-19, 25-9)
Au marcat:
* BCT Alexandria: Biljana Savic – 28p., Bianca Vescan – 20p., Anca Şipoş – 12p., Viorela Rus – 11p., Lisa Bue – 8p., Corina Moroşan – 6p., Monica Nicolaescu – 3p., Alina Chivu – 2p.
* CET Govora: Florina Diaconu – 17p., Milena Krstajic – 16p., Irina Borş – 12p., Janina Simionca – 9p., Raluca Ungureanu – 4p.

Pe muchie de cuţit
DIFICULTATE / CET Govora s-a chinuit serios pentru a depăşi CSM Oradea în Sala Traian, echipa vizitatoare aflându-se în avantaj pe tabela de marcaj încă din primul sfert

Miercuri, 4 martie, CET Govora şi CSM Oradea s-au întâlnit în Sala Traian într-un meci cu implicaţii deosebite pentru stabilirea configuraţiei finale a clasamentului Diviziei A înaintea play-off-ului. Ca şi pe teren propriu, acolo unde s-a impus la 3 puncte diferenţă (73-30), bihorencele au oferit o replică dârză elevelor lui Mihai Toma. Formaţia vâlceană şi-a găsit greu cadenţa, deşi le-a avut pe teren, încă de la început, pe experimentatele Florina Diaconu, Raluca Ungureanu, Ljiljana Latinovic şi Tijana Rus.
Cu americancele Janelle Hughes şi Maree Jones într-o formă deosebită de joc, orădencele s-au instalat la conducere încă din startul partidei, 14-7 (în minutul 6), 18-9 (în minutul 7), pentru ca primul sfert să se încheie cu scorul de 20-14 în favoarea echipei antrenate de Adriana Niculescu. CSM Oradea a reuşit să controleze ostilităţile pe teren şi în sfertul al doilea: 23-16 (în minutul 13), 27-19 (în minutul 15). Chiar înainte de pauză, vâlcencele au avut o tresărire de orgoliu şi au restabilit egalitatea (31-31 în minutul 18), însă la vestiare tot adversarele au intrat în avantaj: 33-31.
După reluarea partidei, orădencele au fost la fel de motivate şi s-au desprins la 39-31, în minutul 24. De partea cealaltă, CET Govora a traversat o perioadă destul de proastă, cu peste cinci minute fără a marca vreun punct. În plus, eliminarea Ralucăi Ungureanu pentru cinci greşeli personale a complicat şi mai mult lucrurile şi le-a dat planurile peste cap tehnicienilor vâlceni. Astfel, la scorul de 44-35 pentru orădence, Mihai Toma a fost nevoit să o arunce în luptă, ca pivot, pe Marijana Ivovic, ale cărei evoluţii de până acum i-au provocat numai dureri de cap. Culmea însă, de data aceasta, tocmai Ivovic a fost cea care a făcut diferenţa în câteva rânduri, cu recuperări defensive şi cu două coşuri în momente cheie ale meciului. Chiar şi aşa, CSM Oradea a încheiat şi sfertul al treilea în avantaj: 46-40. Încurajate frenetic din tribune, vâlcencele au renăscut miraculos şi au redus rapid din handicap în ultimul sfert (până la 48-49, în minutul 33), moment în care antrenoarea echipei oaspete, Adriana Niculescu, a cerut time-out. Ulterior, un coş de 3 puncte ale Milenei Krstajic a adus CET Govora în avantaj în minutul 4 (51-49). Finalul a fost însă incendiar, pe muchie de cuţit, nici una dintre cele două formaţii nereuşind să se desprindă decisiv pe tabela de marcaj. Fiecare s-a aflat însă, pe rând, la conducere. Scorul final avea să fie stabilit de aceeaşi Krstajic, cu 40 de secunde înainte de finalul partidei, atunci când a marcat cu o aruncare de 3 puncte pentru 59-57. Ulterior, vâlcencele au irosit cu nonşalanţă posibilitatea desprinderii, dar au lungit nepermis două atacuri consecutive, fără a puncta şi a se detaşa decisiv, iar de acest lucru puteau profita adversarele, care au avut şansa să egaleze la ultimul atac, fără succes însă.

Controverse la final
* CSM Oradea a acuzat masa tehnică * CET Govora a atacat arbitrajul

Cel mai controversat moment al partidei dintre CET Govora şi CSM Oradea s-a consumat în minutul 39. Mai precis cu 11 secunde înainte de finalul timpului regulamentar de joc, atunci când sirena Sălii Traian a sunat sfârşitul meciului, iar elevele antrenoarei Adriana Niculescu au fost oprite din greşeală dintr-un atac care le putea aduce egalarea.
Oficialii echipei orădene au protestat vehement la final pentru eroarea comisă la masa tehnică, au sunat-o pe şefa FR Baschet, Carmen Tocală, cerând rejucarea partidei. Fără succes. Scorul nu mai putea fi modificat, iar de rejucare bineînţeles că nici nu putea fi vorba. CET Govora a trebuit să încredinţeze însă comisarului delegat de federaţie pentru acest meci (Florin Baloşescu) înregistrarea video a partidei.
Dacă CSM Oradea s-a plâns de gafa produsă în minutul 39 de persoanele aflate la masa tehnică, conducătorii echipei vâlcene au atacat vehement la final prestaţia brigăzii de arbitri formată din Gabriel Dima (Bucureşti) şi Istvan Birtalan (Cluj-Napoca). Aceştia au tolerat jocul dur al formaţiei pregătite de Adriana Niculescu şi au permis orădencelor să spere că pot pleca din Sala Traian cu o victorie.

Elevele lui Mihai Toma şi-au asigurat locul 5

Graţie victoriei obţinute în faţa grupării orădene, CET Govora şi-a asigurat locul 5, pe care echipa vâlceană are şanse mari să-l ocupe la finele sezonului regulat. În cele patru etape care au mai rămas de disputat până la sfârşitul returului, elevele soţilor Mihai şi Antoaneta Toma nu mai pot pierde decât un singur meci, cu super-echipa MCM Târgovişte, în Sala Traian. Celelalte trei formaţii pe care Florina Diaconu şi compania le vor mai întâlni (Naţional Iaşi, Olimpia – ambele în deplasare şi Rapid Bucureşti – acasă) sunt sub nivelul valoric al formaţiei vâlcene.
CET Govora  59
CSM Oradea  57
(14-20, 17-13, 9-13, 19-11)
Au marcat:
* CET Govora: Milena Krstajic – 18p., Florina Diaconu – 13p., Janina Simionca – 8p., Ljiljana Latinovic – 7p., Marijana Ivovic – 6p., Tijana Rus – 4p., Raluca Ungureanu – 3p.
* CSM Oradea: Janelle Hughes – 21p., Maree Jones – 16p., Ana Maria Meszaroş – 9p., Ioana Gavra – 5p., Adina Stoedin – 4p., Tiffany Brown – 2p.

Naţional Iaşi, următorul adversar

După maratonul de meciuri din ultimele săptămâni, când în Divizia A de baschet feminin s-a jucat practic din trei în trei zile, echipele din campionatul intern vor beneficia de o mică pauză, dacă se poate spune aşa. Următoarea etapă este programată a avea loc sâmbătă, 14 martie. Viitoarea adversară a fetelor de la CET Govora în runda de la finele acestei săptămâni va fi Naţional Iaşi, o grupare care nu pare deloc una de speriat, însă atenţia trebuie să fie maximă, pentru ca elevele soţilor Mihai şi Antoaneta Toma să nu clacheze tocmai pe final şi să piardă astfel şansa de a termina sezonul regulat măcar pe locul 5.