Volei

CET Govora şi-a regăsit cadenţa

BUCURIE / La capătul unui meci care a avut nevoie de o repriză suplimentară de prelungiri, trupa antrenată de Mihai Toma şi-a trecut în cont un succes important în Divizia A

După trei înfrângeri consecutive, în primele trei runde din returul Diviziei A, CET Govora şi-a regăsit cadenţa. Echipa antrenată de soţii Mihai şi Antoaneta Toma a obţinut săptămâna trecută două victorii importante, care le păstrează pe baschetbalistele vâlcene în cursa pentru locul 4, obiectiv pe care conducerea clubului l-a trasat la începutul sezonului.

Sala Transilvania – „casă bună” pentru vâlcence

Miercuri, 18 februarie, CET Govora a jucat la Sibiu, cu CSM Satu Mare, un meci care trebuia să se joace iniţial la Rm. Vâlcea, însă a fost „mutat” în Sala Transilvania din Sibiu pentru că în Sala Traian era întinsă suprafaţa de handbal pentru partidele Oltchim-ului din Liga Campionilor.

Prin prisma acestui fapt, dar şi pentru că antrenorul Mihai Toma nu a putut conta pe serviciile a două jucătoare de bază (Ljljana Latinovic şi Raluca Ungureanu), misiunea echipei vâlcene a fost una extrem de dificilă.
Cele două echipe au mers cap la cap în primul sfert, pe care CET Govora a reuşit totuşi să-l câştige la limită (20-19). În al doilea sfert, mecanismul pus la punct de Mihai Toma a început să funcţioneze mai bine şi astfel s-a ajuns ca, la un moment dat, Florina Diaconu şi compania să se detaşeze chiar la 10 puncte (37-27). Până la urmă, la pauză, s-a consemnat scorul de 39-21, în favoarea echipei CET Govora.

Sătmărencele au împins meciul în prelungiri

După revenirea de la vestiare, elevele lui Dan Fleşeriu, cu americanca Cherrise Graham în zi de graţie, au recuperat punct cu punct, astfel că la finele sfertului al treilea scorul era egal: 53-53. În ultimele 10 minute de joc ale timpului regulamentar s-a jucat pe contre, cele două echipe aflându-se pe rând la conducere. Cu 6 secunde înainte de expirarea celor 40 de minute, CET Govora avea un avantaj de 3 puncte (76-73), care părea imposibil de remontat de către sătmărence, chiar dacă elevele lui Dan Fleşeriu aveau ultimul atac. Mihai Toma le-a trasat jucătoarelor o sarcină precisă: adversarele să nu arunce de 3 puncte! Din păcate, chiar în ultima secundă, Milena Krstajic a faultat-o pe Laura Drăgoescu, atunci când aceasta se pregătea, în disperare de cauză, să arunce la coş din apropierea centrului terenului, iar arbitrii au dictat, aşa cum era normal, trei aruncări libere în favoarea echipei din Satu Mare. Pe care baschetbalista de la CSM Satu Mare le-a transformat cu precizie, egalând situaţia (76-76) şi trimiţând astfel meciul în prelungiri.
Deşi scăpaseră victoria printre degete, vâlcencele nu şi-au pierdut cumpătul. După ce adversarele au marcat primul coş şi au dat pentru câteva secunde impresia că sunt pe val, elevele lui Mihai Toma au pus stăpânire pe joc şi s-au impus cu 13-7 în cele cinci minute cât a durat mini-repriza de prelungiri.
CET Govora – CSM Satu Mare 89-83
Pe sferturi: 20-19, 19-12, 14-22, 23-23, 13-7.
Au marcat:
* CET Govora: Milena Krstajic – 32p., Florina Diaconu – 23p., Tijana Rus – 19p., Irina Borş – 9p., Janina Simionca – 3p., Georgeta Ştefan – 3p.
* CSM Satu Mare: Monica Urse – 20p., Cherrise Graham – 16p., Laura Drăgoescu – 14p., Claudia Pop – 13p., Tunde Czukor – 11p., Adriana Pricop – 5p., Adina Pop – 2p., Andreea Nemeş – 2p.

Mihai Toma: „O victorie la fel de necesară ca aerul!”

La finele partidei de la Sibiu, antrenorul Mihai Toma a apreciat că victoria elevelor sale asupra echipei din Satu Mare este pe deplin meritată şi a avut darul de a scoate CET Govora din criză. „Această victorie în faţa echipei din Satu Mare, smulsă – dacă se poate spune aşa – cu forcepsul, ne-a dat aer în perspectiva meciurilor următoare! Încă mai putem să prindem locul 4 la finele sezonului regulat, dar nu ar fi nici o problemă dacă am termina şi pe 5. Ar fi o clasare excelentă, dacă e să ţinem cont de tot ceea ce s-a întâmplat anul acesta la echipă. De pe locul 5 am juca în play-off cel mai probabil cu Aradul, care va termina pe 4, aşa că ne putem gândi, ca în cazul unei mobilizări exemplare în meciurile directe, să avem şansa de a ne califica în semifinale. Altfel, în funcţie de rezultatele pe care noi şi Aradul le vom avea până la sfârşitul sezonului regulat este foarte posibil să şi depăşim echipa lui Dan Militaru în cele din urmă”, a apreciat Toma, care a criticat arbitrajul prestat de arbitrii Ionuţ Harhaş şi Ciprian Stoica (ultimul dintre aceştia fiind chiar sibian la origine, ca şi antrenorul echipei din Satu Mare, Dan Fleşeriu).

Milena Krstajic – MVP-ul meciului de la Sibiu

Milena Krstajic a fost de departe cea mai bună jucătoare a meciului dintre CET Govora şi CSM Satu Mare. Sârboaica a compensat şi lipsa de eficacitate a Florinei Diaconu, ale cărei procentaje la aruncări libere au fost destul de slabe, faţă de forma ei obişnuită. Krstajic a marcat în total nu mai puţin decât 32 de puncte şi a contribuit decisiv la victoria echipei vâlcene la Sibiu. Eliminarea ei, cu 17 secunde înaintea încheierii prelungirilor nu a mai contat. CET Govora îşi asigurase deja un avantaj de puncte substanţial.

Dan Fleşeriu, învins cu propriile arme

Tehnicianul echipei din Satu Mare, Dan Fleşeriu, originar chiar din Sibiu, a pregătit special acest meci doar cu gândul la victorie. Formaţia pe care o antrenează a făcut deplasarea la Sibiu încă de luni, deci practic cu două zile înainte de ziua oficială de disputare a partidei, tocmai pentru a-şi obişnui elevele cu Sala „Transilvania”. Probabil cunoscând problemele cu care CET Govora s-a confruntat în ultima perioadă (provocate de unele jucătoare), Fleşeriu a subestimat valoarea echipei vâlcene. „Batem sută la sută”, s-a exprimat Fleşeriu către Antoaneta Toma, însă socoteala de acasă nu s-a potrivit deloc cu cea din teren.

Marijana Ivovic, din nou degeaba

Masivul pivot al echipei CET Govora, Marijana Ivovic, a avut o evoluţie lamentabilă şi în meciul de la Sibiu. Ivovic a început ca titulară partida cu CSM Satu Mare, însă a luat repede loc pe banca de rezerve, după doar 4 minute de joc. Exasperat de gafele repetate pe care le-a făcut, antrenorul Mihai Toma a retras-o de pe teren, iar în locul acesteia a intrat pe postul de pivot Georgeta Ştefan. „Pot să mă felicit pentru această înlocuire. A fost o mutare inspirată, altfel nu cred că am fi reuşit să ţinem pasul cu echipa din Satu Mare. Georgeta Ştefan s-a străduit să joace cât de cât bine şi în general a şi reuşit”, a spus Mihai Toma la finele partidei de la Sibiu.

Autocar cu noroc pentru CET Govora

CET Govora a făcut deplasarea la Sibiu, acolo unde s-a desfăşurat meciul cu CSM Satu Mare, cu autocarul echipei de handbal feminin Oltchim Rm. Vâlcea. „Poate că autocarul cu care ne-am deplasat la meci ne-a purtat noroc, le-a dat fetelor aerul de campioane”, s-a exprimat bucuros Mihai Toma. Altfel însă, evoluţia baschetbalistelor de la CET Govora la Sibiu a fost urmărită şi de Ivica Rimanic, fost antrenor al echipei de handbal feminin Oltchim Rm. Vâlcea.