Nu s-a repetat istoria din partida cu Roşiori. ”Olarii”, învinşi la Slatina, deşi au jucat 55 de minute în superioritate numerică

În etapa precedentă a Ligii a III-a, Flacăra Horezu a reuşit să întoarcă rezultatul partied cu Sporting Roşiori, deşi a fost condusă cu 1-0 de formaţia teleormăneană. ”Olarii” s-au impus atunci cu scorul de 3-1. Vineri, s-au deplasat la Slatina cu gândul de a face uitată înfrângerea drastică suferită în startul sezonului (6-0). Au fost mult mai aproape de adversar, însă şi de această dată rezultatul a fost negativ. Flacăra a pierdut partida din fieful viceliderei cu scorul de 1-0. Singurul gol al meciului a fost marcat de Doman, în minutul 9, dintr-un şut din interiorul careului, sub transversală. Ulterior, lucrurile s-au aşezat bine pentru trupa din oraşul ceramicii. Din minutul 33, gazdele au jucat în inferioritate numerică. Pe contraatac, după un duel cu un adversar, Răzvan Dinu a provocat eliminarea acestuia. Abel Stan a văzut cartonaşul roşu, pentru oprirea unei situaţii clare de înscriere a unui gol. Dacă arbitrii considerau că faza s-a petrecut în interiorul suprafeţei de pedeapsă, ar fi fost penalty pentru Flacăra, dar fără eliminare. Bîrzan a executat lovitura liberă de la marginea suprafeţei de pedeapsă, dar slab, în blocaj. În continuare, formaţia slătineană a căutat să conserve rezultatul. Nu a mai pus poarta horezenilor în pericol, însă nici elevii lui Narcis Enăchescu nu au reuşit să revină pe tabelă şi să profite de situaţia favorabilă. Acum, toată atenţia se îndreaptă către meciul cu Costeşti, programat pentru sâmbătă, 6 noiembrie, pe stadionul din Treapt.